Węgierski koncern MOL przejął 410 stacji należących do Lotosu. Obecnie, razem z placówkami, które należały wcześniej do Slovnaft, ma ich 500.
Jak podaje spółka w komunikacie, koncern zamierza niezwłocznie wprowadzić na polski rynek swoją markę. Na swoich stacjach wprowadzi też własny koncept Fresh Corner, serwujący kawę i produkty gastronomiczne.
Umowa z Orlenem
Przejęcie przez zagraniczny koncern stacji Lotosu było warunkiem, jaki Komisja Europejska wydała, zgadzając się na fuzję Lotosu z Orlenem. W zamian Orlen przejął 143 stacje na Węgrzech i 39 na Słowacji, dzięki czemu będzie mógł zacząć działać na tamtejszych rynkach.
Fuzja gigantów
Na początku sierpnia Grupa ORLEN sfinalizowała połączenie z Grupą LOTOS, umacniając tym samym wiodącą rolę w branży paliwowo-energetycznej w Europie Środkowo – Wschodniej. Ostatnim krokiem, który udało się z sukcesem zrealizować, była rejestracja połączenia przez Sąd Rejonowy w Łodzi.
Porozumienie ze związkami zawodowymi
Ponadto w ramach porozumienia podpisanego w lipcu br. pomiędzy PKN ORLEN, Grupą LOTOS i Związkami Zawodowymi obu firm pracownikom Grupy LOTOS zapewniono m.in. 48-miesięczny okres obowiązywania gwarancji zatrudnienia oraz 24-miesięczny okres utrzymania dotychczasowych warunków pracy i płacy, w tym w szczególności miejsca świadczenia pracy.
Koncern, po połączeniu z Grupą LOTOS, oraz PGNiG, wzmocni pozycję lidera transformacji systemu energetycznego, opierając inwestycje na nisko- i zeroemisyjnych źródłach wytwarzania energii. Realizując inwestycje m.in. w zieloną energetyką, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małą energetykę jądrową i biomateriały, nowa Grupa ORLEN istotnie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych.
Czytaj też:
200. dostawa LNG do Polski. Najczęściej przypływają statki z KataruCzytaj też:
Ponad 1,5 mld zł podatku od jednej firmy. Poznaliśmy największy podatników CIT