Szczegóły dotyczące nowego świadczenia przedstawił wiceminister rodziny polityki społecznej Paweł Wdówik. – Trzy godziny intensywnych rozmów i oto jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt tego naszego intensywnego dialogu, wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów tworzących ten model wspierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna – powiedział podczas konferencji prasowej.
Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami
– Pierwszy element – świadczenie wspierające – kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek dodatkowymi uzależnieniami w rodzaju dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, aktywność osoby z niepełnosprawnością – powiedział Wdówik. Dodał, że świadczenie będzie miało trzy poziomy.
– Poziom najwyższy dla osób wymagających najwyższego poziomu wsparcia, który będzie równy dwukrotności renty socjalnej, poziom drugi równy rencie socjalnej, poziom trzeci – równy 50 proc. renty socjalnej. Przy czym, żeby o to świadczenie móc wystąpić, trzeba mieć najpierw ustalony poziom potrzeby wsparcia, to jest czynność, która będzie przeprowadzana przez Wojewódzkie Zespoły Orzecznicze – powiedział.
Protest w Sejmie
Od ponad tygodnia osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie protestują w Sejmie. Jedna z liderek protestu z 2018 roku, posłanka KO, Iwona Hartwich ogłosiła, że główny postulat protestujących to zrównanie renty socjalnej z płacą minimalną.
Początkowo Hartwich zapowiadała też, że do Sejmu trafi obywatelski projekt ustawy, pod którym zebrano już niemal 200 tysięcy podpisów. Jednak w poniedziałek posłanki Koalicji Obywatelskiej ogłosiły, że składają projekt ustawy w tej sprawie.
Czytaj też:
Burza po spotkaniu wiceministra z protestującymi w Sejmie. „Krzyki i kłamstwa”Czytaj też:
Elon Musk kłócił się z niepełnosprawnym pracownikiem Twittera. Obraził go na oczach milionów