Szukając idealnego połączenia dbałości o ekologię i dobrych warunków życia, redaktorzy Reader's Digest przeanalizowali dane na temat 141 krajów świata i stworzyli ranking miejsc, gdzie ekologia idzie w parze z dobrymi warunkami życia.
Pierwsze miejsca w tym rankingu należą do krajów skandynawskich: Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Austria zamyka najprzyjaźniejszą ekologiczną piątkę.
"Choć 48. miejsce Polski w ogólnym rankingu nie jest powodem do chluby, to w kilku konkretnych kategoriach uplasowaliśmy się dosyć wysoko - zajęliśmy 17. miejsce pod względem zdrowia i niskiej umieralności niemowląt, a 38. pod względem jakości powietrza. Przy ocenie dostępu do żywności i wody Polska zyskała nawet najwyższą pozycję. Niestety w wielu kategoriach wleczemy się na szarym końcu lub blisko niego: 79. miejsce pod względem jakości wody, 124. pod względem emisji gazów cieplarnianych" - czytamy w publikacji Reader's Digest.
Z analizy szczegółowych wyników rankingu wynika, że nawet najczystsze państwa miewają problemy ekologiczne. Czysta Finlandia wytwarza ponadprzeciętną ilość gazów cieplarnianych i w niewielkim procencie wykorzystuje energetykę wiatrową (zaledwie 1 procent fińskiej energii wytwarza się tą metodą).
Pod względem jakości wody na pierwszym miejscu znalazła się Norwegia, a na ostatnim Maroko. Polska zajęła 79. miejsce.
Według emisji gazów cieplarnianych na jednego mieszkańca na pierwszym miejscu jest Czad, na ostatnim Turkmenistan. Polska zajęła 124. miejsce.
Z rankingu wynika, że poważnym zagrożeniem dla środowiska są Chiny (84. miejsce) ze względu na liczbę ludności w połączeniu z gwałtownym rozwojem gospodarczym.
Podstawą rankingu był Wskaźnik Rozwoju Społecznego ONZ (HDI) z 2006 roku i Wskaźnik Zrównoważonego Rozwoju (ESI) z 2005 roku; prace Światowego Forum Gospodarczego oraz naukowców z Uniwersytetów Yale i Columbia. Ponadto w ocenie miast uwzględniono dokument Millennium Cities Database, dotyczący ekologicznego transportu miejskiego (2001) przygotowany przez naukowców z Murdoch University w Australii oraz szacunki Banku Światowego.
"Reader's Digest" to magazyn, który dociera miesięcznie do 80 mln czytelników w ponad 60 krajach. Ukazuje się w 51 lokalnych wydaniach i 22 językach. Jest częścią działalności światowego wydawnictwa The Reader's Digest Association Inc.pap, ss