Poprawkę, rozszerzającą ulgi komunikacyjne dla niewidomych, wbrew woli Ministerstwa Finansów, wprowadził do ustawy Senat. Poprawka ta utrzymała się również w czasie głosowania jej w Sejmie, pomimo zastrzeżeń w szeregach PO oraz sprzeciwu rządu. Posłowie Platformy argumentowali, że może się okazać, iż poprawka jest niezgodna z konstytucją, bo zwiększa deficyt budżetowy. - Senat nie zaproponował żadnych źródeł zwiększenia przychodów, z których mogłyby być pokryte wydatki związane z ulgami - mówiła przed głosowaniem Krystyna Skowrońska z PO.
Wiceminister finansów Hanny Majszczyk mówiła, że poprawka jest niezgodna z konstytucją, m.in. dlatego, że wykracza poza zakres możliwości zgłaszania poprawek w Senacie. - Jeśli chodzi o deficyt, to naszym zdaniem ta ustawa jest ściśle związana z realizacją ustawy budżetowej na rok 2011. Środki na pokrycie dodatkowych wydatków związanych z ewentualnym przyjęciem takiego rozwiązania nie zostały ujęte w ustawie budżetowej. Przyjęcie tej zmiany powiększałoby deficyt - argumentowała.
Ustawa okołobudżetowa, związana z realizacją budżetu na przyszły rok, przewiduje m.in. podwyżkę z 22 proc. do 23 proc. podstawowej stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. Do końca grudnia 2013 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne. Zgodnie z ustawą z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł obniżony zostanie zasiłek pogrzebowy. Ustawa przewiduje też wprowadzenie ulg komunikacyjnych dla studentów w wysokości 49 proc. i 51 proc.pap, ps