Z danych ministerstwa wynika, że w końcu marca tego roku na zwałach leżało ponad 2,7 mln ton węgla wobec ponad 2,1 mln ton na przełomie 2011 r. i 2012 r. W maju stan zwałów przekroczył 5 mln ton, a po czerwcu jest prawdopodobnie jeszcze wyższy.
- Wzrost ilości węgla na zwałach to również efekt spowolnienia gospodarczego, nie tylko w Europie, ale przede wszystkim w Chinach, bo to jest główny odbiorca węgla. Zachwianie popytu tam, powoduje zachwianie na całym rynku – skomentował wiceminister Tomczykiewicz. Jego zdaniem można liczyć na to, że jeszcze w tym roku koniunktura poprawi się i – jak powiedział – „spółki węglowe będą miały się tak dobrze jak w minionym roku”.
Wiceminister wskazał, że zarządy spółek węglowych muszą śledzić sytuację rynkową i dostosowywać do niej zarządzane firmy. - Muszą przede wszystkim cały czas ciąć koszty. Wiemy, że znaczący jest import węgla, a to znaczy, że jest on po prostu tańszy od węgla polskiego. To jest nieustające zadanie dla spółek węglowych, żeby pilnować kosztów, aby węgiel był sprzedawany – powiedział wiceminister. Dodał, że spowolnienie gospodarcze dotknęło nie tylko producentów węgla energetycznego, ale także koksowego, dostarczanego przemysłowi metalurgicznemu.
- Spowolnienie w produkcji stali również jest widoczne, w związku z tym także sprzedaż węgla koksowego jest mniejsza, niż w roku ubiegłym – wskazał Tomczykiewicz.
ja, PAP