-
Porozumienie rządu z górnikami? Soboń: Prawdopodobnie już w marcu
Ministerstwo Aktywów Państwowych liczy na porozumienie z górnikami jeszcze w marcu. Chodzi o program transformacji górnictwa i odejście od wydobycia węgla.
PrzemysłGospodarka -
Naimski: Rozważamy lokalizację elektrowni jądrowej w Bełchatowie
Rząd rozważa lokalizację elektrowni jądrowej w Bełchatowie. Nie jest to jednak pierwszy wybór – twierdzi Piotr Naimski.
Gospodarka -
Będzie pozew przeciwko Polsce. Czeski rząd podjął decyzję
Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Czechy pozwą Polskę w związku z rozbudową kopalni węgla brunatnego Turów. Praga zarzuca, że rozbudowa kopalni szkodzi społeczności żyjącej po czeskiej stronie granicy.
Gospodarka -
Mrozy sparaliżowały Teksas. Mieszkańcy dostają wielotysięczne rachunki za prąd
Wystarczyły niewielkie mrozy, aby stan, który nie jest przystosowany do zimy, został niemal całkowicie sparaliżowany. Mieszkańcy Teksasu mają nie lada problem.
Finanse i inwestycjeGospodarka -
Horała o energetyce: Nie można być ideologiem
Marcin Horała, wiceminister Infrastruktury skomentował kwestie transformacji energetycznej. Przestrzegł przed ideologicznym podejściem do tematu.
Gospodarka -
PGE zaprzęgnie wiatr do pracy
Morska energetyka wiatrowa ma stać się jednym z ważniejszych elementów transformacji energetycznej w Polsce. PGE Polska Grupa Energetyczna DO 2030 roku będzie posiadać dwie farmy wiatrowe na bałtyku o łącznej mocy do 2,5 gw.
Artykuł sponsorowany Wideo -
Enea stawia na zieloną energię
Energetyka wiatrowa, obok energetyki słonecznej, jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów energetyki opartej na OZE. Pozwala na osiąganie licznych korzyści ekologicznych, gospodarczych i społecznych. Nie dziwi...
Artykuł sponsorowany -
Kopanie Bitcoinów zużywa więcej energii niż Argentyna, czy Holandia
Bitcoin osiąga rekordowe wyniki. Obecnie za jednego trzeba zapłacić ponad 46 tys. dolarów, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji mody na kryptowaluty.
TechnologieGospodarka -
Szwecja ma problem z prądem. Kupi „brudną energię” m.in. z Polski
Szwedzi żałują decyzji o wygaszaniu reaktorów w elektrowniach atomowych. Energii z turbin wiatrowych nie starcza podczas tak ostrych zim, jak obecna. Kraj jest zmuszony kupować m.in. „brudny prąd” z Polski.
Gospodarka -
Kto zbuduje elektrownię jądrową w Polsce? Do walki dołączyli Francuzi
Niedawna wizyta francuskiej delegacji była nieprzypadkowa. Okazuje się, że rząd w Paryżu i EDF chcą powalczyć o kontrakty w powstającej polskiej energetyce jądrowej.
GospodarkaFinanse i inwestycje -
Kurtyka: Elektrownie atomowe dają suwerenność. Dostarczają moc 365 dni w roku, 24 godziny na dobę
Minister Michał Kurtyka skomentował przyjęcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Jednym z założeń jest budowa aż sześciu bloków jądrowych.
Gospodarka -
W Polsce powstanie nie jedna, a sześć elektrowni jądrowych. Znamy lokalizacje
Nie jedna, jak do tej pory mówiono, a sześć. Tyle bloków jądrowych ma powstać w Polsce w ramach PEP 2040. Poznaliśmy lokalizacje.
Gospodarka -
Spór wokół polityki energetycznej. Solidarna Polska nie poparła uchwały rządu
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie polskiej polityki energetycznej, o czym poinformowano we wtorek 2 lutego. Tego samego dnia Solidarna Polska wydała oświadczenie, w którym podkreśliła swój sprzeciw wobec treści wspomnianego...
-
Strategia energetyczna do 2040 roku na posiedzeniu rządu. Decyzja możliwa jeszcze we wtorek
Wszystko wskazuje na to, że Rada Ministrów przyjmie we wtorek uchwałę ws. Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Taki punkt znalazł się w punkcie obrad rządu.
GospodarkaFinanse i inwestycje -
Jak działa samochód zasilany wodorem?
W przyszłości auta będą elektryczne: na baterie lub ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Jak działa ta druga technologia? Pokazujemy to na podstawie Toyoty Mirai, pierwszego auta na wodór sprzedawanego masowo na rynku.
Transport WideoGaleria -
Morska energetyka wiatrowa impulsem dla gospodarki
Co najmniej kilkaset firm jest zainteresowanych współpracą w ramach łańcucha dostaw dla morskich farm wiatrowych – wynika z pierwszego spotkania zorganizowanego przez PKN ORLEN w ramach dialogu z potencjalnymi dostawcami. Energetyka...
Artykuł sponsorowany -
Energia z morskiej farmy nawet dla miliona gospodarstw domowych
Nawet milion gospodarstw domowych zasili zielona energia elektryczna z morskiej farmy wiatrowej PKN ORLEN. Umowę o przyłączenie do sieci morskiej siłowni wiatrowej zawarły spółka Baltic Power z Grupy ORLEN i Polskie Sieci...
Artykuł sponsorowany -
Coraz lepsze perspektywy dla rynku LNG
Uruchomienie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu całkowicie zmieniło sytuację na krajowym rynku gazu ziemnego, pozwalając na dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a także istotnie zwiększając poziomu bezpieczeństwa...
Artykuł sponsorowany -
Jest zielone światło dla morskich wiatraków na Morzu Bałtyckim: na dniach wchodzi w życie tzw. ustawa offshore
W piątek 22 stycznia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych – tzw. ustawę offshore, która m.in. reguluje sposób pozyskiwania wsparcia publicznego przez...
Artykuł sponsorowanyMagdalena Gryn
-
Przygotowania do budowy morskiej farmy wiatrowej PKN ORLEN nie zwalniają
Kabel wyprowadzający moc wytworzoną na morskiej farmie wiatrowej PKN ORLEN do krajowego systemu elektroenergetycznego będzie przebiegał pod dnem morskim, a na lądzie – pod ziemią. Trwają prace, które umożliwią wytyczenie jego jak...
Artykuł sponsorowany -
„Niemieccy Zieloni straszą Europę wizją chmury radioaktywnej znad Polski”. Opublikowano raport
Na zlecenie Partii Zielonych z Niemiec powstał raport, w którym padają ostrzeżenia przed „radioaktywną chmurą” w razie awarii w – niezbudowanej dotąd – elektrowni jądrowej w Polsce. Dziennikarz BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik ujawnił...
Gospodarka