Prezydent Rafał Trzaskowski w towarzystwie, m.in. wiceprezydenta Michała Olszewskiego oraz Architekt Miasta Marleny Happach, przedstawili zwycięski projekt zagospodarowania Placu Centralnego, czyli części Placu Defilad, która znajduje się najbliżej Pałacu Kultury i Nauki. Jest to część inwestycji, o której rozmawialiśmy ostatnio z Architekt Miasta. Koncepcja, której zwycięzcą została grupa A-A Collective, zakłada przywrócenie historycznego zarysu przedwojennych ulic oraz podwórek dawnych kamienic. Ulice wyznaczone będą przez ścieżki wykonane z różnorodnych materiałów nawiązujących do historii miasta. Tereny zielone będę odzwierciedlać obrys przedwojennych podwórek, które znajdowały się na terenie dzisiejszego Placu Defilad.
– Bardzo mi zależy, aby Plac Defilad, w najbliższych latach ulegał radykalnym przekształceniom. Wiemy, że przez wiele lat powstało kilka projektów, które z różnych względów nie były realizowane. Miejmy nadzieję, że w przeciągu najbliższych lat powstanie plac według tego, bardzo nowatorskiego projektu, który odwołuje się do historii Warszawy i przedwojennej siatki ulic. Za kilka lat pojawią się tutaj również dwie, sztandarowe inwestycje – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości. – powiedział prezydent Warszawy.
Zagospodarowanie placu zakłada przede wszystkim jego wielofunkcyjność. Pozwoli on na organizacje imprez miejskich, koncertów, targów świątecznych czy festynów. Zimą znajdzie się na nim miejsce także na lodowisko.
– Nie chcemy tworzyć kolejnej kamiennej pustyni. Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu. Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy. – podkreślają autorzy projektu.
Czytaj też:
Marlena Happach, Architekt Miasta: Specustawa Mieszkaniowa to plaster na złamaną nogę
Konferencja, na której ogłoszono zwycięski projekt, odbyła się w Pawilonie Zodiak na Pasażu Wiecha, którego oficjalne otwarcie odbędzie się w ten weekend. Jest to kultowe miejsce na mapie Warszawy. Był jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów Ściany Wschodniej. Na dachy budynku zainstalowany został neon, który ma nawiązywać do historycznego sposobu identyfikacji. Zodiak ma się stać miejscem, w którym miasto będzie rozmawiać z biznesem, start-upami, aktywistami i mieszkańcami o tym, w jaki sposób można skutecznie rozwijać stolicę.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.