Rozstrzygnięcie kontraktu było możliwe dzięki dotacji Rady Miasta, która przyznała pod koniec stycznia na ten cel dodatkowe 180 mln złotych. Ten zastrzykowi gotówki zwiększył łączny budżet na budowę nowego gmachu do 504 mln zł. Gmach, którego projektantem jest Thomas Phifer, wybuduje firma Warbud. Według dostępnych informacji, nowy budynek na Placu Centralnym ma być gotowy do 2021 roku.
Do końca kadencji
Projekt przebudowy Placu Defilad zakłada również budowę Teatru Rozmaitości. Nie ma jednak szczegółów budowy drugiego z budynków. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział jednak, że cały projekt Placu Centralnego, wraz z dwoma nowymi budynkami, ma być gotowy do końca jego pierwszej kadencji.
– Bardzo mi zależy, aby Plac Defilad, w najbliższych latach ulegał radykalnym przekształceniom. Wiemy, że przez wiele lat powstało kilka projektów, które z różnych względów nie były realizowane. Miejmy nadzieję, że w przeciągu najbliższych lat powstanie plac według tego, bardzo nowatorskiego projektu, który odwołuje się do historii Warszawy i przedwojennej siatki ulic. Za kilka lat pojawią się tutaj również dwie, sztandarowe inwestycje – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Rozmaitości. – powiedział prezydent Warszawy.
Czytaj też:
Znamy zwycięski projekt Placu Centralnego w Warszawie
Koncepcja przebudowy Placu Centralnego, której zwycięzcą została grupa A-A Collective, zakłada przywrócenie historycznego zarysu przedwojennych ulic oraz podwórek dawnych kamienic. Ulice wyznaczone będą przez ścieżki wykonane z różnorodnych materiałów nawiązujących do historii miasta. Tereny zielone będę odzwierciedlać obrys przedwojennych podwórek, które znajdowały się na terenie dzisiejszego Placu Defilad.
Galeria:
Muzeum Sztuki Nowoczesnej