Farmy wewnątrz modułowego wieżowca z drewna. Tak według małżeństwa architektów Chris i Fei Prechtów, wyglądać będzie miasto przyszłości. Przedstawili oni wizualizacje budynku, który jest przykładem takiego rozwiązania. Wieżowiec zbudowany jest z trójkątnych modułów wykonanych z laminowanego drewna. Zaletą budynku jest fakt, że modułowość pozwala na dowolne komponowanie mieszkań. Rozwiązanie minimalistyczne zakłada, że można wprowadzić się do jednego modułu. Wtedy mieszkaniec ma do dyspozycji łazienkę oraz salon połączony z kuchnią.
Ogrody, które są najbardziej charakterystyczną częścią projektu, umieszczone będą w przestrzeniach między modułami mieszkalnymi, dzięki temu rośliny będą mogły być sadzone na opadających ścianach mieszkań, co pozwoli na ich lepszy dostęp do światła oraz ułatwi ich pielęgnację. Architekci zakładają, że możliwe będzie tworzenie ogrodów prywatnych lub większych komun, w których sąsiedzi będą współpracować przy uprawie roślin. Plony z ogrodów mają być wystarczające, aby wykarmić mieszkańców wieżowca.
W poziomie parteru przewidziano miejsce na duży targ, na którym mieszkańcy mogliby wymieniać się warzywami, które wyhodowali w swoich ogrodach. Pozwoliłoby to na działanie na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym. Architekci przewidzieli także na najwyższym piętrze budynku przestrzeń, w której składowane mogłyby być zapasy warzyw. Najwyższe piętro miałoby być dużo lepiej wentylowane, dzięki temu będę tam również chłodniej. Pomoże to w przechowywaniu roślin. Odpady roślinne będą zbierane do specjalnych pojemników, w których tworzony będzie kompost. Będzie on wykorzystywany ponownie do nawożenia ogrodów.
Galeria:
Modułowy wieżowiec z ogrodami