Polski Ład, szumnie ogłoszony w zeszłym roku przez Zjednoczoną Prawicę program społeczno-ekonomiczny na czas po pandemii funkcjonuje już ponad miesiąc. To optymalny czas na zebranie opinii na temat programu wśród Polaków. W środę opublikowano dwa sondaże, których wyniki pokazują, że raczej nie o taki odbiór programu rządzącym chodziło.
Liderzy partii rządzącej jeszcze niedawno zapewniali, że rozwiązania składające się na Polski Ład będę dla 90 proc. Polaków korzystne bądź neutralne. Tymczasem jak wynika z sondażu United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM, jedynie co piąty respondent twierdzi, że na Polskim Ładzie skorzysta, z czego tylko 7 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie skorzystałem”. Najwięcej, bo 42,7 proc. ankietowanych podkreśla, że ich sytuacja się nie zmieniła. Niewiele mniej, gdyż 37,7 proc. przekonuje, że na Polskim Ładzie straciło, z czego 11,1 proc. „zdecydowanie straciło”.
Wyborcy PiS o Polskim Ładzie
Wśród respondentów deklarujących się jako sympatycy Prawa i Sprawiedliwości 40 proc. twierdzi, że na Polskim Ładzie skorzystało, zaś dla 45 proc. rozwiązania w nim zawarte okazały się neutralne. 15 proc. wyborców PiS przyznaje, że na programie straciło.
Bardziej krytycznie do Polskiego Ładu podchodzą zwolennicy największej formacji opozycyjnej, choć w tym wypadku również największą grupę stanowią badani, którzy twierdzą, że na programie ani nie stracili, ani nie zyskali (50 proc.). Niemal 40 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że na programie straciło, a zaledwie 11 proc. uważa, że przyniósł on im korzyści.
Cytowany przez "Dziennik Gazetę Prawną" rozmówca z kręgów rządowych podkreśla, że wspomniane wyliczenia, iż 90 proc. Polaków zyska, a przynajmniej nie straci na reformie "są prawdziwe, a w Excelu wszystko się zgadza".
– Tyle, że nie wzięto poprawki na różne formy opodatkowania, ulgi, sytuacje życiowe – przekonuje rozmówca gazety.– Przy każdej reformie systemu na poziomie poboru podatków nigdy nie było jakiegoś problemu. Zawsze mówiło się o stawkach, progach itd. I tym tropem poszli twórcy Polskiego Ładu – dodaje.
Polski Ład zrozumiały dla...2 proc. Polaków
Obóz władzy niepokoić może inny opublikowany dziś sondaż, przeprowadzony przez pracownię Kantar Public. Pokazuje on, że zaledwie 2 proc. Polaków uważa, że właściwie wszystko rozumie z rozwiązań składających się na Polski Ład. Niemal 15 proc. badanych twierdzi, że rozumie większość rzeczy, choć w poszczególnych rozwiązaniach są niejasne zapisy. 27 proc. przyznaje, że nie rozumie większości zapisów Polskiego Ładu.
Najwięcej, bo aż 38 proc. odpowiedziało: „właściwie nic nie rozumiem z Polskiego Ładu”. Co piąty badany nie ukrywa, że temat ten go nie interesuje.
Rządzący zdają się mieć świadomość niekorzystnego odbioru Polskiego Ładu wśród Polaków, gdyż zamieszanie wokół programu przyniosło konsekwencje polityczne. Na początku tygodnia do dymisji podał się minister finansów Tadeusz Kościński. Z informacji naszej redakcji wynika, że propozycję objęcia tego stanowiska otrzymała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Czytaj też:
Gertruda Uścińska o stanowisku ministra finansów: Nie potwierdzam, nie zaprzeczam