-
Leasing dla osoby prywatnej – co to jest?
Klienci indywidualni również mogą skorzystać z formy finansowania jaką jest leasing. Jak działa leasing dla osoby prywatnej? Czy jest opłacalny?
Poradnik -
Przedawnienie długów – na czym polega? Kiedy długi się przedawniają?
Przedawnienie długu to sposób na uniknięcie konieczności spłaty zadłużenia przez dłużnika. Po jakim czasie następuje i jak to wygląda w praktyce?
PrzedsiębiorcaPoradnik -
Na czym polega restrukturyzacja kredytu i kiedy można skorzystać z tego rozwiązania?
Restrukturyzacja kredytu hipotecznego lub gotówkowego to zmiana warunków spłaty zobowiązań, poprzez dostosowanie ich do obecnej sytuacji finansowej danej osoby. Kto może skorzystać z restrukturyzacji kredytu i kiedy warto to zrobić?
PoradnikPrzedsiębiorca -
Wypowiedzenie umowy leasingu – jak to zrobić? O czym pamiętać?
Leasing umożliwia sfinansowanie środków trwałych. Czy w przypadku chęci rezygnacji, można wypowiedzieć umowę leasingu?
PrzedsiębiorcaPoradnik -
Upadłość banku – co zrobić w takiej sytuacji i jak odzyskać pieniądze?
Powszechnie panuje przekonanie, że banki są instytucjami tak silnymi, że nie mają prawa upaść. Istnieją jednak sytuacje, w których może to nastąpić.
Poradnik -
Bramka JPK – jak działa? Jak z niej korzystać?
Za pomocą bramki JPK możliwe jest przesłanie dokumentów księgowych do organu podatkowego. Są one nazywane Jednolitym Plikiem Kontrolnym.
Poradnik -
Brak zwrotu podatku – co robić? Ile się czeka na zwrot podatku?
Złożyłeś rozliczenie podatkowe w terminie, ale nie otrzymałeś zwrotu należnego podatku? Co zrobić, jeśli urząd skarbowy, nie zwrócił podatku z PIT-u?
Poradnik -
Kredyt a umowa zlecenie – czy można wziąć kredyt na umowie zlecenie?
Utarło się przekonanie, że kredyt z banku lub innej instytucji finansowej mogą otrzymać jedynie te osoby, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę oraz najlepiej na czas nieokreślony. W rzeczywistości choć lista wymagań na...
Poradnik -
FED – co to jest?
FED, czyli Rezerwa Federalna to instytucja zbliżona swoją działalnością do Narodowego Banku Polskiego. Zapewnia bezpieczeństwo i jednolitość banków oraz dba o działanie polityki monetarnej USA. Jakie są dokładne zadania Rezerwy...
Poradnik -
Akcyza — co to jest?
Akcyza jest jednym z głównych źródeł finansowania budżetu państwa. Dowiedz się, kogo dotyczy obowiązek opłacania podatku akcyzowego, jakie są jego aktualne stawki i co jeszcze warto wiedzieć w przypadku akcyzy związanej np. z samochodami...
Poradnik -
Elektroniczne L4 nie dotarło do pracodawcy — co robić?
Od 1 grudnia 2018 roku elektroniczne L4 zastąpiło zwolnienia lekarskie wystawiane w tradycyjnej, papierowej formie. Jest to oszczędność czasu, ale również zwolnienie pracownika z odpowiedzialności przekazywania dokumentu do...
PracaPoradnik -
Wypadek w drodze do pracy — co trzeba wiedzieć?
Pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy powinien niezwłocznie zawiadomić o tym pracodawcę. Dowiedz się, co dokładnie uznawane jest za wypadek w drodze do lub z pracy, kiedy można liczyć na przyznanie 100% wynagrodzenia i...
PracaPrzedsiębiorcaPoradnik -
Odszkodowanie za pobyt w szpitalu – ile wynosi i jak się o nie starać?
Wizyta w szpitalu nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jednak w przypadku dłuższego pobytu można ubiegać się o odszkodowanie. Ile może wynosić?
Poradnik -
Czynny podatnik VAT – kto to jest?
Zastanawiasz się, kim jest czynny podatnik VAT? Jakie kryteria należy spełnić, by kwalifikować się do tej grupy? Sprawdź przydatne informacje.
Poradnik -
Na czym polega restrukturyzacja firmy i kto może się jej poddać?
Głównym celem restrukturyzacji jest zapewnienie ochrony przedsiębiorstwa przed ogłoszeniem upadłości. Co to jest i jakie są rodzaje restrukturyzacji?
PrzedsiębiorcaPoradnik -
Odpis z KRS – co to jest, jak go zdobyć i co zawiera?
Odpis z KRS może być przydatny w sytuacji chęci weryfikacji danego kontrahenta. Jakie informacje zawiera i w jaki sposób można go uzyskać?
PrzedsiębiorcaPoradnik -
Opóźnienia zapłaty a odsetki ustawowe – zasady, rodzaje i powody naliczania
Brak płatności w terminie czy nieuregulowane zobowiązania wobec instytucji skutkują naliczeniem odsetek. Ile wynoszą odsetki ustawowe?
Poradnik -
Licytacja komornicza – co to jest i na czym polega?
Licytacja komornicza ma na celu wyegzekwowanie od dłużnika środków na pokrycie zobowiązania. Jest to jeden z ostatecznych kroków podejmowanych przez komornika.
Poradnik -
Dom bez zezwolenia – co należy wiedzieć o domach do 70 m2?
Od stycznia 2022 r. można wybudować dom bez pozwolenia do 70 m2. Wystarczy mieć działkę budowlaną i spełnić wymogi Polskiego Ładu. Jakie to wymogi?
Poradnik -
Ekwiwalent za zwolnienie z pracy – kiedy można uzyskać dodatkowe środki?
W polskim prawie zawarte są szczegółowe informacje dotyczące okoliczności uzyskania i wysokości ekwiwalentu za zwolnienie z pracy. Co warto wiedzieć?
PracaPoradnik -
Refaktura – co to jest, jakie dane powinna zawierać i kiedy należy ją wystawić?
Zdarza się, że przedsiębiorca musi zakupić towary lub usługi na rzecz osób trzecich. Rozliczenie następuje wówczas za pomocą refaktury. Czym jest?
PrzedsiębiorcaPoradnik