Znane ze swoich ambitnych projektów infrastrukturalnych Chiny planują rozwiązać problemy komunikacyjne w Szanghaju. Kluczem ma być system Hyperloop – magnetyczna kolej, której wagony poruszają się w próżni i z prędkością niemożliwą w żadnym innym środowisku.
Chiny budują Hyperloop na trasie Szanghaj – Hangzhou
Chińskie władze poinformowały o zatwierdzeniu pierwszej linii typu Hyperloop w kraju. Ma ona mieć długość 175 kilometrów i przebiegać między miastami Szanghaj i Hangzhou. To dwie kluczowe dla gospodarki kraju metropolie, znane ze swojej ogromnej gęstości zaludnienia.
Dystans między miastami obecnie pokonać można w około trzy godziny samochodem, bądź w godzinę za pomocą szybkiej kolei. Hyperloop ma jednak osiągać prędkość do 1 000 km/h co oznacza, że trasę pokonać będzie można w zaledwie 15 minut.
Zanim kolej próżniowa przewiezie pierwszych pasażerów, będzie trzeba jednak nieco poczekać. Chińska Akademia Inżynieryjna przypomina, że przedtem musi być wykonany szereg prac i testów dotyczących bezpieczeństwa, muszą zajść zmiany w prawie a dopiero potem w ruch mogą ruszyć wiertła tunelowe i koparki.
Obecnie Chiny szacują, że uruchomią pierwszą linię Hyperloop do 2035 roku.
Hyperloop – marzenie Elona Muska
Koncepcja Hyperloop została spopularyzowana przez Elona Muska jeszcze w 2012 roku, gdy ekscentryczny miliarder założył The Boring Company w celu opracowania systemu transportu polegającego na magnetycznej lewitacji (maglev) w tunelach próżniowych. Od tego czasu wprowadzanie idei w życie ciągle się opóźnia.
Do wyścigu dołączył potem Richard Branson, bogacz i szef konglomeratu Virgin. Hyperloop One – jego wersja technologii – także przeprowadziła pierwsze testy. W 2020 roku pociągowi Virgin udało się osiągnąć prędkość 172 km.h.
Obecne superszybkie pociągi jeżdżą jednak z prędkością dochodzącą do 350 km/h. Choć technologia Hyperloop może być przyszłością transportu, to obecnie nadal trzeba rozwiązać szeregu problemów inżynieryjnych (m.in. z utrzymaniem próżni na długich dystansach) oraz zredukować koszt budowy tego typu linii.
Czytaj też:
Chiński hyperloop po pierwszych testach. Azjaci wyprzedzają Elona MuskaCzytaj też:
Z Gdańska do Krakowa w 35 minut. Czy Polska może mieć swojego Hyperloopa?