Rosnący trend systemów AI powiązanych z wyszukiwarkami internetowymi i czatami dociera także do Chin. Baidu, firma określana jako chińskie Google, ogłosiła niedawno chęć wprowadzenia do swojego ekosystemu pomocnika Ernie Bot.
Ernie Bot od Baidu będzie chińskim ChatGPT?
Ernie to rozwijany od 2019 roku model sztucznej inteligencji, który uczony był języka naturalnego na podstawie ogromnej liczby tekstów napisanych przez człowieka. Jak zachwala producent, AI „doskonale radzi sobie w rozumieniu i generowaniu języka naturalnego”.
Ernie Bot to zaś kolejny krok w tym procesie, czyli przekształcenie eksperymentu w produkt dla konsumentów. Na początku Ernie Bot ma być samodzielną aplikacją, która jednak z czasem ma być coraz bardziej integrowana w liczne usługi Baidu.
Podobnie jak amerykańska firma Google, Baidu oferuje usługi wyszukiwarki internetowej, map i nawigacji czy dysku chmurowego. Jednocześnie w swoim portfolio ma także m.in. cyfrową encyklopedię podobną do Wikipedii czy sieć społecznościową Baidu Tieba.
Ernie Bot vs ChatGPT – czym się różnią?
Anonimowe źródło agencji Reutera twierdzi, że chińska firma planuje zakończyć wewnętrzne testy i zadebiutować z Ernie Botem w marcu 2023 roku. Obecnie trudno jest porównywać różne produkty AI, zwłaszcza przed ich oficjalną premierą.
Eksperci są jednak zdania, że boty AI rodem z Chin skupiają się obecnie na funkcjach społecznych, czyli dobrym prowadzeniu konwersacji. Produkty zachodnie, jak ChatGPT, mają się podobno skupiać na wysokim poziome profesjonalizmy w wymianach zdań, czyli m.in. dostarczaniem jak najlepszych wyników po zadaniu pytania sztucznej inteligencji.
Czytaj też:
„Nowa era wyszukiwania”. Microsoft ogłasza ChatGPT w Bing i EdgeCzytaj też:
Google ma własny ChatGPT. Bard stanie się rywalem popularnego AICzytaj też:
Przestępcze AI. Rosyjscy hakerzy korzystają z ChatGPT