Głośna sprawa dotyczy ujawnionego przez prasę w 2006 roku skandalu, jakim było umieszczenie w internecie masowo następnie oglądanego nagrania chuligańskiego wybryku uczniów jednej z włoskich szkół, którzy maltretowali w klasie niepełnosprawnego kolegę. Sprawa wywołała oburzenie we Włoszech oraz szeroką dyskusję nad koniecznością wprowadzenia prewencji przez administratorów sieci. W tym przypadku odpowiedzialność ponoszą pracownicy firmy, będącej dostawcą popularnej wśród miliarda użytkowników internetu wyszukiwarki - uznał sąd. Obrona oskarżonych argumentowała tymczasem, że nie istnieje żadna konkretna możliwość czuwania nad wszystkim, co dzieje się w sieci.
Prokuratorzy oświadczyli po wydanym wyroku: "jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani, bo wraz z tym procesem zwróciliśmy uwagę na poważny problem, jakim jest obrona osoby, która powinna przeważać nad logiką firmy". - To nie był proces wolności sieci, jak niektórzy mówią - zapewnili prokuratorzy, cytowani przez media. - Po raz pierwszy natomiast we Włoszech ukazano poważny problem praw człowieka w społeczeństwie - dodali.
Rzecznik włoskiej filii firmy Google Marco Pancini stwierdził zaś, że wyrok mediolańskiego sądu jest "atakiem na fundamentalne zasady wolności, na jakich powstał internet". Zapowiedział złożenie apelacji od wyroku, wydanego - oświadczył - wobec pracowników, którzy nie mają nic wspólnego z tym nagraniem. Winni, zauważył, są ci, którzy je umieścili w sieci.
PAp, arb