Pracownicy sklepów sieci Biedronka, które od niedawna są otwarte w niedziele – co jest wynikiem zawarcia przez firmę umowy z Pocztą Polską i nabycia przez Biedronkę statusu placówki pocztowej – protestują przeciwko nowym obowiązkom i zobowiązaniu ich do pracy w siódmym dniu tygodnia. Wprawdzie tego dnia otwarta jest zaledwie niewielka część spośród działających w Polsce ponad 3 tys. sklepów, ale być z może z czasem lista pracujących siedem dni w tygodniu punktów się wydłuży.
Pracownicy są przeciążeni obowiązkami
O niezadowoleniu informuje serwis „Wiadomości Handlowe”, powołując się przy tym na pismo, które zakładowa organizacja NSZZ Solidarność wystosowała do zarządu Jeronimo Martins Polska. Napisano w nim, że związek ze zdziwieniem przyjął napływające informacje o rozpoczęciu działań sklepów w niedziele, a pracodawca nie skonsultował z załogą mających zostać otwarte sklepów tego pomysłu.
Pracownicy skarżą się, że i bez dodatkowego dnia pracy są przeciążeni obowiązkami, gdyż w sklepach pracuje niewystarczająca liczba osób, ponadto rotują na tyle szybko, że zdarza się, że na zmianie są przede wszystkim osoby początkujące, które pracę wykonują mniej starannie i wolniej niż doświadczeni pracownicy. JMP odbija piłeczkę i przekonuje w liście do związkowców, że zatrudnienie w sklepach i w całym JMP systematycznie rośnie, a szczegółowe informacje wraz z danymi statystycznymi są prezentowane na każdym spotkaniu pracodawcy ze związkami zawodowymi.Firma napisała ponadto, że nie miała obowiązku konsultowania ze związkami zawodowymi otwarcia placówek w niedziele.
Koniec z fikcją zakazu handlu jeszcze w tym roku?
Rząd chce skończyć z obchodzeniem przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele. Projekt ustawy, za który odpowiedzialny jest Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były szef NSZZ Solidarność jest już gotowy. Jak podaje serwis wiadomoscihandlowe.pl, prace w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny mają zacząć się już 14 września.
Oznaczałoby to, że zgodnie z założeniami projektu, nie będzie już możliwości otwierania całych sklepów wielkopowierzchniowych pod przykrywką świadczenia usług pocztowych. Zmiany w ustawie przewidują bowiem proporcjonalne obliczanie udziału świadczonych usług.
Czytaj też:
Zakaz handlu w niedziele? Nie, dziękuję. Polacy widzą to inaczej