Zakaz handlu już od kilku lat daje się we znaki milionom Polaków, a niebawem jego skutki będą odczuwalne jeszcze bardziej. Lista niedziel handlowych na 2022 rok jest bardzo krótka i niestety nie znajdziemy na niej niedzieli 23 stycznia.
Niedziele handlowe 2022 – sklepy otwarte 23 stycznia
23 stycznia będzie obowiązywał zakaz handlu, a większość lokali w galeriach handlowych pozostanie zamknięta. Na niedzielę handlową nie przyjdzie nam jednak długo czekać, ponieważ zgodnie z obowiązującym terminarzem będzie ona miała miejsce już za tydzień – 30 stycznia.
Mimo iż jutro będzie obowiązywał zakaz handlu, to bez trudu uda nam się zrobić zakupy. Tradycyjnie otwarte będą lokale gastronomiczne i niewielkie sklepy. Nic nie zmieni się również w kwestii otwarcia marketów. Placówki sieci Lidl, Biedronka, Kaufland, Topaz i wielu innych, które uruchomiły możliwość nadawania i odbierania przesyłek, będą mogły być otwarte 23 stycznia. Jednak taki stan rzeczy nie potrwa już długo. Już za 2 tygodnie w życie wejdą nowe przepisy związane z zakazem handlu.
Niedziele handlowe 2022. Zmiany w zakazie handlu wymierzone w placówki pocztowe?
Na 2022 rok przewidziano 7 niedziel handlowych. Będą one miały miejsce 30 stycznia, 10 i 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 i 18 grudnia. Wszystkie pozostałe niedziele w 2022 roku będą niedzielami niehandlowymi objętymi zakazem handlu.
Liczba niedziel handlowych jest o tyle istotna, że już 1 lutego w życie wejdzie nowelizacja ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Jednym z jej głównych zapisów jest zmiana dotycząca kwestii przyznawania statusu placówki pocztowej.
Dotychczas, aby go uzyskać, wystarczyło umożliwić klientowi nadawanie i odbieranie przesyłek. Po nowelizacji, o uzyskanie statusu placówki pocztowej będzie o wiele trudniej, ponieważ przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że minimum 40 proc. jego przychodów stanowią usługi pocztowe. Dla marketów będzie to warunek nie do spełnienia.
Zmian w przepisach będzie oczywiście znacznie więcej. Nowe regulacje sprawią, że:
- zakaz handlu nie będzie obejmował sprzedawców ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych
- zakaz handlu w okresie od 1 czerwca do 30 września nie będzie obowiązywał w sklepach z materiałami i narzędziami rolniczymi
- w każdą niedzielę będą otwarte skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego
- niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu
- od 1 lutego właściciele sklepów będą mogli w niedziele niehandlowe skorzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków
Przypominamy również, że w niedziele niehandlowe zgodnie z obowiązującymi do końca stycznia przepisami otwarte mogą być:
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- placówki pocztowe
- markety na dworcach PKP
- kwiaciarnie
- apteki
- stacje paliw
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Carrefour Express, Żabka
Czytaj też:
Sklepy zamknięte w niedziele? Sieci tak łatwo nie odpuszczą