Od momentu wejścia w życie ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta, liczba niedziel handlowych była stopniowo ograniczana. Początkowo sklepy mogły być otwarte w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jednak od 2020 roku w kalendarzu jest tylko siedem niedziel handlowych.
Niedziele handlowe luty 2023. Sklepy otwarte 19 lutego
Na najbliższą niedzielę handlową trzeba będzie jeszcze zaczekać. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele w lutym, a także w marcu. Najbliższa okazja do zrobienia większych zakupów w ostatni dzień tygodnia nadarzy się dopiero w kwietniu.
Mimo tego 19 lutego będzie można kupić podstawowe produkty. Niektóre placówki są bowiem zwolnione z obowiązku przestrzegania zakazu handlu. Właśnie dlatego już jutro otwarte będą m.in. sklepy działające na zasadzie franczyzy, takie jak Żabka, czy Carrefour Express. Sprzedaż będą mogły prowadzić również niewielkie sklepy osiedlowe, o ile klientów obsłuży ich właściciel, lub członkowie jego najbliższej rodziny. Czynne będą również stacje paliw.
Oprócz tego 19 lutego otwarte będą również:
-
apteki,
- kwiaciarnie,
- miejsca rozrywki,
-
lokale gastronomiczne,
- markety na dworcach PKP,
- skupy produktów rolnych, mleka i runa leśnego,
- placówki pocztowe, w których minimum 40 proc. przychodu stanowią usługi pocztowe,
- miejsca sprzedające ryby – w przypadku: sprzedaży ze statku rybackiego, gospodarstwa rybnego lub wtedy, gdy placówka zajmuje się wyłącznie odbiorem produktów rybnych.
Kiedy niedziele handlowe w 2023 roku?
Pierwsza z siedmiu niedziel handlowych w 2023 roku miała miejsce pod koniec stycznia. Na kolejną będzie trzeba zaczekać aż do 2 kwietnia, a trzecia tegoroczna niedziela handlowa będzie miała miejsce 30 kwietnia. Obie te niedziele bez zakazu handlu poprzedzają długie weekendy. Pierwsza wypada na tydzień przed Wielkanocą, a druga w przeddzień majówki.
Kolejne niedziele handlowe w 2023 roku będą miały miejsce:
- 25 czerwca
- 27 sierpnia
- 17 grudnia
- 24 grudnia
Czytaj też:
Dziury w zakazie handlu. Sklepy wciąż obchodzą przepisyCzytaj też:
Sklepy nie chcą udawać czytelni. Marketingowy trik spalił na panewce