We wtorek zaczynają obowiązywać nowe zasady dotyczące obliczania taryf i rachunków za prąd. – W odpowiedzi na kryzys energetyczny i wojnę wywołaną przez Rosję na działania osłonowe dla obywateli w latach 2022-2023 wydamy w sumie blisko 100 miliardów złotych. Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa.
Rachunki za prąd po nowemu
Nowe zasady obliczania rachunków za prąd nakładają na sprzedawców obowiązek wprowadzenia do rozliczeń ulgi za prooszczędnościowe działania klientów.
– Wartość rachunku dla gospodarstw domowych, które spełnią jeden z wymienionych w rozporządzeniu warunków, zostanie obniżona o 12 procent wstecznie od początku 2023 roku. Oznacza to, że odbiorcy energii będą mogli uzyskać obniżkę należności w kwocie około 120 złotych. Jest to roczna kwota oszczędności dla odbiorcy w gospodarstwie domowym – powiedziała Moskwa.
Mniejsze rachunki za prąd. Lista warunków
Żeby zakwalifikować się do obniżki rachunku za prąd wystarczy spełnić jeden z zawarty w ustawie warunek.
- zmniejszenie o 5 proc. zużycia w okresie co najmniej trzech następujących po sobie miesięcy w trzech pierwszych kwartałach 2023 r.;
- potwierdzenie poprawności swoich danych znajdujących się w posiadaniu sprzedawcy energii elektrycznej;
- wyrażenie zgody na otrzymywanie korespondencji, w tym faktur VAT drogą elektroniczną;
- zgoda na otrzymywanie od sprzedawcy informacji o produktach i usługach przez niego świadczonych;
- bycie prosumentem,
- ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.
Ulga powinna być naliczona "bez zbędnej zwłoki", najpóźniej na ostatniej fakturze za rok 2023.
Czytaj też:
Emerytura wyższa o 255 zł. Wystarczy jeden wniosekCzytaj też:
Utrzymanie mieszkania jeszcze droższe. Nadchodzi podwyżka czynszu