Honorowi Dawcy Krwi to osoby zarejestrowane w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, które regularnie oddają krew potrzebującym. Aby zostać krwiodawcą i posiadać tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” trzeba oddać jej odpowiednią ilość. Dla kobiet norma wynosi 5 litrów, dla mężczyzn 6 litrów.
Przywileje dla Honorowych Dawców Krwi
Honorowi krwiodawcy mogą liczyć nie tylko na zwolnienie od pracy, ale również na zwrot kosztów dojazdów oraz ekwiwalent pieniężny. Ten ostatni wynosi 1000 zł. Kto może go otrzymać?
Zgodnie z Ustawą o publicznej służbie krwi z dnia 22 sierpnia 1997 r. (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 281) osoby, które mają rzadką grupę krwi i które zostaną poddane zabiegom wykonywanym w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, mogą liczyć na rekompensatę pieniężną. Warto podkreślić, że kwota rekompensaty nie może wynieść więcej niż 1000 zł, a koszt rekompensaty ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi.
Kto może zostać krwiodawcą?
Aby zostać krwiodawcą, należy spełniać kilka warunków:
- mieć od 18 do 65 lat
- być zdrowym
- nie przyjmować na stałe żadnych leków
- co najmniej cztery miesiące przed pobraniem krwi nie można mieć wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych
- co najmniej cztery miesiące przed pobraniem krwi nie być leczonym preparatami krwiopochodnymi
Gdzie zgłosić się, by zostać krwiodawcą?
Jeśli spełniamy warunki, powinniśmy zgłosić się do najbliższego punktu poboru krwi. Warto sprawdzić to w Wykazie Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Czytaj też:
Dodatkowe dni wolne dla krwiodawcy. MZ zdradziło plany z tym związaneCzytaj też:
Potrzebna krew. W tych miejscach najbardziej jej brakuje