Krzesła, szezlongi, sofy i pufy zadomowione w historii meblarstwa, wyszukane i odpowiednio wyprofilowane formy mebli wypoczynkowych służą najróżniejszym potrzebom użytkowników. Do niedawna stanowiły jedynie element wyposażenia wnętrz mieszkalnych. Młodzi projektanci znaleźli sposób, żeby bez szwanku przenieść je na zewnątrz budynków. Zarówno do przydomowych ogrodów, jak i przestrzeni publicznej.
Meble uliczne design rodem z Belgii
Beton to powszechny materiał budowlany, który nie wzbudza wielkich emocji. Ze względu na swoje właściwości stał się szarą eminencją współczesnej architektury - trwały i solidny, bohater drugiego planu, jest szeroko i różnorako wykorzystywany w budownictwie mieszkalnym. Belgijscy projektanci twórczo podeszli do zagadnienia i postanowili wykorzystać beton w sposób kreatywny, nadając mu zupełnie nowe formy i zastosowania. Tak powstała kategoria street furniture - unikalne pomysły młodych designerów na umeblowanie przestrzeni publicznej.
Co na zewnątrz - ławka czy... sofa?
Najlepiej sofa w funkcji ławki. Jak nazwać element architektoniczny, który swoją formą naśladuje tapicerowane elementy wyposażenia, ale jest wykonany z betonu? Określenie meble uliczne trafia w samo sedno. Możliwość tworzenia oryginalnych i złożonych form wykonanych z wysokiej klasy betonu architektonicznego daje młodym projektantom szansę na przeprowadzenie rewolucji w zakresie aranżowania przestrzeni publicznej. Soft seat autorstwa belgijskiego designera Roela Vandebeeka to niebanalne miejsce do wypoczynku w parku czy w miejskiej zabudowie. Dodatkowo, ten unikalny projekt został wyróżniony prestiżowym godłem Henrego van de Velde.
Design w natarciu: mała architektura
Beton architektoniczny to materiał, który pozwala kształtować miejski design w niespotykanym dotąd zakresie. Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie produktów marki Urbastyle, ponieważ są to kreatywne rozwiązania w zakresie małej architektury, które idealnie uzupełniają nasze dotychczasowe propozycje np. z kolekcji Harmony. Ławki, a właściwie uliczne meble, projektowane przez belgijskich designerów pozwalają spojrzeć szerzej na zagadnienie aranżacji przestrzeni publicznej. Chcemy pokazać polskiemu odbiorcy, że miejska architektura może być twórcza i ekspresywna - o projektach belgijskiej firmy opowiada Andrzej Buchcik, prezes firmy Bruk, dystrybutora produktów Urbastyle w Polsce.
Betonowa sofa choć brzmi to jak oksymoron, wygląda niezwykle i ekstrawagancko. Soft seat to rozwiązanie, które łączy zaskakujący design z wyjątkową trwałością i urozmaica miejski krajobraz. Pomysł dla wszystkich architektów, którzy szukają nowej jakości w projektowaniu przestrzeni publicznej.