Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wesprą Polskie Linie Lotnicze w stosowaniu rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji oraz analizy Big Data do optymalizacji operacji lotniczych. Zakres współpracy obejmuje również szkolenia, a w przyszłości zorganizowanie specjalistycznych studiów z zagadnień obliczania i modelowania procesów w sektorze lotniczym.
– Nowe technologie pozyskiwania i analizowania danych wspomagają procesy transformacji cyfrowej w wielu gałęziach gospodarki. Są one szczególnie istotne w branży lotniczej, w której kluczowym czynnikiem sukcesu jest dążenie do osiągnięcia najwyższego poziomu skuteczności operacyjnej – mówi Maciej Wilk, Członek Zarządu PLL LOT ds. operacyjnych.
Zaawansowane prace nad sztuczną inteligencją (AI) mają obejmować dane z Systemu Optymalizacji Globalnego Transportu Lotniczego (GATO - Global Air Transport Optimisation) oraz Systemu Nagłych Sytuacji Alarmowych w Czasie Rzeczywistym (Emergency Squawk Detection System). Obydwie aplikacje ICM to rozwiązania już wdrożone i ciągle rozwijane w ścisłym partnerstwie z agencją ONZ – Międzynarodową Organizacją Lotnictwa Cywilnego (ICAO).
Jak podkreśla dr Marek Michalewicz, Dyrektor ICM, „kształcenie analityków lotnictwa to kolejny, przełomowy krok w realizacji misji uczelni w obszarze nauki i gospodarki opartej o wielkie dane”. Uczelnia rok 2020 rozpoczęła od wyróżnienia dla najlepszego uniwersytetu badawczego w Polsce.
– ICM – jako centrum doskonałości w superkomputingu, wielkich danych (Big Data) oraz sztucznej inteligencji (AI) – prowadzi już dwa elitarne projekty dydaktyczne: kurs Omics Data Science w obszarze medycyny i biologii opartej o tzw. dane „omiczne” czyli genomikę, proteomikę, metabolomikę i wiele innych; oraz studia II stopnia z Inżynierii Obliczeniowej. Bliska współpraca z PLL LOT to kolejny, bardzo praktyczny wymiar kształcenia na Uniwersytecie Warszawskim – dodaje Michalewicz.
ICM poza obszarem lotnictwa z wykorzystaniem aplikacji GATO czy zaangażowania w program poprawy wydajności i bezpieczeństwa transportu SESAR, realizuje szereg projektów w obszarach: diagnostyki medycznej, numerycznego prognozowania pogody czy modelowania procesów społecznych.
Polskie Linie Lotnicze LOT to nowoczesny przewoźnik łączący od 91 lat Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W 2019 roku LOT przewiózł 10 mln pasażerów, o ponad milion więcej niż rok wcześniej i aż o 5,7 mln pasażerów więcej niż w 2015 r. LOT zapewnia komfortową podróż w ramach ponad 120 połączeń na świecie.