Epidemia koronawirusa wstrzymała działanie wielu placówek, których pracownicy mają bezpośredni kontakt z ludzi. Należą do nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, tatuażu i masażu, ale także gabinety dentystyczne. Te ostatnie nigdy nie przestały działać całkowicie, a wiele tych, które zostało zamkniętych szybko wróciło do pracy, jednak w ograniczonym zakresie.
Gabinety dentystyczne zostały objęte wytycznymi Ministerstwa Zdrowia już na samym początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Dentyści zostali uznani za narażonych na zarażenie, a ich gabinety na miejsce potencjalnego rozsiewania się wirusa.
Minister Zdrowia już 25 marca 2020 wydał stosowne wytyczne. Zalecił telefoniczną weryfikację przyczyny zgłoszenia się do lekarza dentysty, umożliwiająca dostęp wyłącznie pacjentom, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy lekarskiej. Zalecił też ograniczenie zakresu działalności gabinetów stomatologicznych.
Jakie schorzenia można leczyć u dentysty?
Zakres świadczeń stomatologicznych realizowanych w gabinecie w ramach ogólnej opieki podstawowej, chirurgii stomatologicznej, stomatologii dziecięcej i stomatologii zachowawczej powinien być ograniczony do wykonywania procedur niezbędnych w przypadku wykonywania pilnej interwencji, tj. występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów.
Jak odwoływać zabiegi w gabinetach dentystycznych?
Minister zalecił przesuwanie na późniejsze terminy wizyt kontrolnych jak i konsultacji w gabinetach ortodontycznych do czasu odwołania ograniczeń. Także planowe procedury protetyczne nie powinny być realizowane w tym okresie, zwłaszcza jeśli chodzi o te, które należy wykonać u osób w podeszłym wieku. Istnieje bowiem duże niebezpieczeństwo przeniesienia zakażenia pomiędzy gabinetem stomatologicznym, a laboratorium techniki dentystycznej, za które ponosi odpowiedzialność technik dentystyczny – jak napisano w wytycznych.
Jednocześnie dodano, że pacjentom ze stanem ostrym w jamie ustnej i z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 jako potencjalnie zakaźnym, pomoc stomatologiczna powinna być udzielana w wyznaczonych do tego jednostkach.
Jakie środki bezpieczeństwa są obowiązkowe w gabinetach dentystycznych?
Podano również schemat postępowania w przypadku pacjenta, który zgłosił się do dentysty. Przed wejściem do gabinetu powinien przejść wstępną kwalifikację, odkazić ręce i zmierzyć temperaturę. Następnie złożyć oświadczenie o stanie zdrowia, czyli braku objawów takich jak gorączka, kaszel, katar, duszności, trudności w oddychaniu, ból gardła oraz oświadczenie o przestrzeganiu zasady ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa (o braku kontaktu z osobą/osobami z potwierdzonym lub prawdopodobnym przypadkiem zakażenia SARS-CoV-2). Przy czym w przypadku zakażonych wirusem poleca się niezwłocznie poinformować Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Kiedy gabinety dentystyczne zaczną świadczyć pełen zakres usług?
W miarę znoszenia obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, Ministerstwo Zdrowia będzie stopniowo luzować także zalecenia dotyczące gabinetów dentystycznych. Jak dotąd działają one – jak wspomnieliśmy – w przypadku wykonywania pilnej interwencji, tj. występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli oraz stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów. Lekarze nalegają jednak, żeby przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, można było zacząć przywracać zabiegi planowe, zwłaszcza wobec osób, które przeszły zabiegi lub są w trakcie leczenia. Na końcu zdejmowania obostrzeń przywrócone zostaną usługi kosmetyczne.
Lista aktualnie działających gabinetów stomatologicznych (ponad 1000) oraz zakres ich usług opublikowana została (i jest uaktualniana) na stronie Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Czytaj też:
Czechy łagodzą obostrzenia. Epidemiolodzy twierdzą, że to ryzykowneCzytaj też:
Szansa dla najemców. Większość umów nie brała pod uwagę pandemii