3 kwietnia br. ruszyła kolejna edycja programu „Złap deszcz". Program, który żartobliwie określany jest jako „Beczka plus" – jak zauważa Interia.pl – nie jest prowadzony równomiernie w całej Polsce, odpowiadają za niego lokalne władze. Programy realizowany jest w takich miastach jak m.in. Wrocław, Kraków, Toruń, czy Gliwice.
Kto może ubiegać się o dotacje w ramach "Beczka plus"? We Wrocławiu zmiany
Z tytułu programu można ubiegać się o dofinansowanie na budowę przydomowych instalacji gromadzących deszczówkę. Taką możliwość mają zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. W pierwszym przypadku kwota maksymalnego dofinansowania to 80 proc. budżetu, ale nie więcej niż 5 tys. zł dofinansowania. W przypadku wspólnot mieszkaniowych jest to 80 proc. budżetu, ale nie więcej niż 10 tys. zł dofinansowania.
Zmianą, jaką wprowadzili wrocławscy samorządowcy w tym roku to możliwość ubiegania się o dofinansowanie przez wspólnoty mieszkaniowe w budynkach o znacznym udziale działalności gospodarczej. – Tegoroczną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20 proc. powierzchni – podkreśla cytowana przez Interię Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.
Trzeba się pospieszyć
Informacje o naborze wniosków w ramach „Beczka plus" są publikowane na stronach urzędów poszczególnych miast. Zainteresowani dofinansowaniem powinni się pospieszyć. Tylko we Wrocławiu w zeszłym roku środki na dotacje dla osób fizycznych zostały wyczerpane w ciągu miesiąca.
Jak wspomniano, dofinansowanie przysługuje na budowę przydomowych instalacji gromadzących deszczówkę. Środki można pozyskać nie tylko na typowe zbiorniki, ale też m.in. na podziemne zbiorniki na deszczówkę, zbiorniki dekoracyjne na wodę deszczową, pompy do wody deszczowej, systemy nawadniania.
Ze środków pozyskanych w ramach programu nie można refinansować prac rozpoczętych przed dniem zawarcia umowy z samorządem w sprawie dofinansowania.
Czytaj też:
Co się dzieje wokół podatku od deszczu? Mamy komentarz ministerstwaCzytaj też:
Chcemy systemu kaucyjnego na opakowania po napojach. Apel o przyspieszenie prac