Z najnowszych danych GUS wynika, że w Polsce pracuje ponad 15,15 mln osób. Dwa lata temu było 13,95 mln zatrudnionych. To najlepszy wynik od 1998 roku, kiedy pracowało 15,60 mln osób - pisze "Gazeta Prawna".
Eksperci podkreślają, że nieuzasadniona jest powszechna opinia, że do spadku bezrobocia przyczyniła się wyłącznie emigracja. To zasługa firm, które stworzyły nowe miejsca pracy - podkreśla "GP".
Mimo poprawiającej się sytuacji na rynku, nadal niewielu Polaków pracuje. Wskaźnik zatrudnienia, który wynosi obecnie blisko 57 proc. jest wciąż najniższy w UE. Nadal bardzo wiele osób (14,58 mln) jest biernych zawodowo. To m.in. efekt polityki kolejnych rządów, które umożliwiają przechodzenie na różne świadczenia osobom w wieku przedemerytalnym.
Według "GP", eksperci krytycznie oceniają fakt, że rząd wydłużył o kolejny rok przywileje emerytalne. Postulują podwyższenie wieku emerytalnego. Źle oceniają też decyzję rządu o odebraniu Funduszowi Pracy pieniędzy na aktywizację. W urzędach pracy są bowiem zarejestrowane osoby słabo wykwalifikowane i długotrwale bezrobotne, które powinny mieć na przykład dostęp do szkoleń finansowanych z tego funduszu.