Rząd zapowiedział wprowadzenie nowego świadczenia dla stulatków. Emerytura dla długowiecznych będzie należała się tylko tym osobom, które ukończą 100. rok życia i spełnią jeszcze jeden warunek. Jaki?
Co to jest emerytura dla długowiecznych?
Emerytura dla długowiecznych to tzw. emerytura dla stulatków, czyli osób, które ukończyły 100. rok życia i posiadają prawo do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych.
Co ciekawe, obecnie również jest wypłacane takie świadczenie, ale nie w sposób automatyczny. Po zmianach w przepisach emerytura ma być przyznawana automatycznie, a stulatkowie nie będą musieli składać żadnych dokumentów w tej sprawie.
Ile będzie wynosić emerytura dla długowiecznych?
Rząd zdecydował, że świadczenie honorowe dla stulatków będzie wynosić 6246,13 zł brutto miesięcznie. Kwota ta ma być przyznawana z automatu od 1 marca 2025 r. Będzie co roku waloryzowana, dokładnie na takich samych zasadach jak emerytury i renty.
W Polsce obecnie żyje około 6 tysięcy osób, które mają więcej niż 100 lat. Długość życia w Polsce wciąż się wydłuża. Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, kobiety żyją średnio od momentu przejścia na emeryturę (czyli ukończenia 60. roku życia) 264 miesiące, a mężczyźni (od 65. roku życia) 218 miesięcy. Te dane jednak są alarmujące dla ekspertów, którzy twierdzą, że wzrost długości życia może przekładać się na obniżenie wysokości emerytur.
Czytaj też:
Renta wdowia. Co zrobi prezydent?Czytaj też:
Wiek emerytalny znów wzrośnie? „Nie wykluczam..."