Rekuperacja - cena systemu rekuperacji powinna być zawsze dla każdego domu wyliczana indywidualnie. Zależy ona w szczególności od metrażu i kubatury domu, ilości i rodzaju pomieszczeń (od tego zależy z kolei ilość punktów nawiewnych i wywiewnych) oraz od ilości pięter (w domach parterowych zazwyczaj jest nieco taniej).
Na cenę systemu składa się:
- cena urządzenia (rekuperatora) z kompletem filtrów,
- cena materiałów zużytych na wykonanie instalacji: kanałów, kształtek: kolan, muf, nypli, trójników, redukcji; wełny mineralnej zużytej do izolacji, taśmy uszczelniającej, elementów mocujących, piany montażowej, tłumików,
- projekt instalacji (zawarty najczęściej w cenie usługi), tu: obliczenia zapotrzebowania na powietrze wentylacyjne, dobór krotności wymian powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, wytyczenie trasy prowadzenia kanałów, dobór odpowiedniej mocy rekuperatora,
- usługa montażowa (montaż kanałów, urządzenia, uruchomienie systemu, regulacja, pomiary),
- cena sterownika do rekuperatora,
- ewentualne dodatkowe wyposażenie systemu: jednostka chłodząca, gruntowy wymiennik ciepła, czujniki (wilgotności, dwutlenku węgla).
Uwzględniając koszty rekuperacji w budżecie inwestycji warto pamiętać, że wyposażenie domu w wentylację jest obowiązkowe, dlatego od ceny systemu rekuperacji należy odjąć potencjalną kwotę, jaką wydać trzeba by było na wentylację grawitacyjną (budowę kanałów wentylacji grawitacyjnej, nawiewniki okienne, napowietrzaki, rozszczelnienia okienne).
Choć rekuperacja to przede wszystkim komfort klimatyczny w domu (brak zaduchu w pomieszczeniach, skraplania się pary wodnej na oknach szczególnie w sypialni po całej nocy, w łazienkach po kąpieli) i stały dostęp do świeżego powietrza inwestorów najczęściej przekonują jednak oszczędności. Każdego roku udaje się bowiem zaoszczędzić na ogrzewaniu domu z rekuperacją.
Tu możesz wyliczyć, ile uda się zaoszczędzić: www.rekuperatory.pl/kalkulator