Znamy Mistrzów Polski - zwycięzców turnieju ENERGA Basket Cup

Znamy Mistrzów Polski - zwycięzców turnieju ENERGA Basket Cup

ENERGA Basket Cup, największy turniej koszykarski w Polsce, miał dzisiaj swój finał. Kilku tysiącom kibiców, którzy przybyli do Ergo Areny, towarzyszyły ogromne emocje zarówno na parkiecie jak i na trybunach. Mistrzostwo Polski zdobyła dziewczęca reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Sosnowca, natomiast wśród chłopców niepokonani okazali się młodzi koszykarze ze SP nr 7 w Sopocie. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem i mecenasem programu Grupa ENERGA.

W tegorocznej edycji programu ENERGA Basket Cup wzięło udział ponad 80.000 uczestników reprezentujących około 6 000 szkół z całej Polski. Do finału turnieju zakwalifikowały się 32 drużyny (16 męskich oraz 16 kobiecych), które okazały się najlepsze w swoich województwach. Finał krajowy odbył się w dniach 14-16 czerwca br. w halach sportowych na terenie Gdańska i Sopotu, a mecze o miejsca na podium, w towarzystwie kilku tysięcy kibiców, rozegrane zostały na parkiecie głównym Ergo Areny.

Prawie 400 najlepszych młodych koszykarzy i koszykarek z całej Polski w ciągu trzech dni rozegrało 128 meczów. Wszystkie mecze toczyły się w atmosferze sportowej rywalizacji oraz ducha fair play.

Finał dziewcząt

Wśród dziewcząt najlepszą drużyną w Polsce okazała się Szkoła Podstawowanr 45 z Sosnowca, która w finale pokonała SP nr 47 z Białegostoku 26 : 25. Trzecie miejsce zdobył zespół SSP nr 14 z Gdyni wygrywając spotkanie o brąz z reprezentacją SP nr 13 z Żyrardowa 31 :11.

Pierwsza połowa meczu finałowego była bardzo zacięta i poświęcona na rozpoznanie rywala, o czym świadczy wynik 11 : 8 dla zespołu z Sosnowca. Żadna z drużyn nie chciała ryzykować i nie zostawiała przeciwnikowi zbyt dużo miejsca na parkiecie. Dopiero w drugiej połowie zawodniczki obu drużyn zaczęły więcej ryzykować przez co gra stała się o wiele ciekawsza, a piłka zaczęła regularnie wpadać do kosza. Na cztery sekundy przed końcową syreną przy wyniku 26 : 24 dla zespołu z Sosnowca, zawodniczka z Białegostoku stanęła przed szansą doprowadzenia do remisu. Niestety, z dwóch wolnych udało się wykorzystać tylko jeden, a cały mecz zakończył się wynikiem 26 : 25. Młode koszykarki reprezentujące SP nr 45 z Sosnowca obroniły tytuł wywalczony w zeszłym sezonie.

Jako obrończyniom tytułu podczas finału krajowego towarzyszyła nam dodatkowa presja. Udało się ją przezwyciężyć i wygrać po bardzo zaciętej grze w decydującym meczu. Jestem bardzo zadowolona z gry moich zawodniczek, które pokazały, że sukces w zeszłym roku nie był dziełem przypadku - mówi Ewa Błachut, trenerka Mistrzyń Polski ENERGA Basket Cup 2013.

Finał chłopców

Wśród chłopców triumfowała reprezentacja SP nr 7 z Sopotu pokonując w decydującym meczu drużynę ze SP nr 14 z Przemyśla 37 : 32. Na trzecim miejscu podium stanęła SP nr 47 z Białegostoku wygrywając w "małym finale" ze SP nr 152 z Warszawy 38 : 34.

Od samego początku meczu oba zespoły prowadziły mocno ofensywną grę i nie bały się ryzykować. Widowiskowa i wyrównana gra w pierwszej połowie przyniosła remisowy wyniki meczu i zakończyła się stanem 16 : 16. W drugiej połowie koszykarze reprezentujący SP nr 7 w Sopocie odskoczyli rywalom na kilku punktową przewagą, którą utrzymali już do końca meczu. Bogaty w wiele spektakularnych akcji finał zakończył się wynikiem 37:32.

Jest to nasz pierwszy udział w ENERGA Basket Cup i od razu udało nam się wygrać turniej, z czego bardzo się cieszymy. Pomimo bardzo mocnego przeciwnika w finale, w naszym zespole byli gracze, którzy swoją grą i doświadczeniem pociągnęli cały zespół. W trzeciej kwarcie wdarło się trochę nerwowości do gry, ale udało się wszystko opanować, wyjść na 10 punktową przewagę i kontrolować wynik do końca meczu - powiedział Tomasz Chwiałkowski, trener Mistrzów Polski ENERGA Basket Cup 2013.

Moc atrakcji dla kibiców

Kilka tysięcy kibiców, którzy przybyli w niedzielne popołudnie do Ergo Areny, mogli obejrzeć emocjonujące mecze finałowe oraz liczne atrakcje przygotowane przez Grupę ENERGA. W przerwach rozgrywek pokaz niesamowitych umiejętności zręcznościowo-koszykarskich zaprezentował Kacper Lachowicz znany z programu "Mam talent" oraz grupa cheerleaderek z zespołu "Maxi Energa" ze Słupska. Na zakończenie finału pełen energii koncert i taneczne show wykonała jedna z najpopularniejszych piosenkarek młodego pokolenia - Patrycja Kazadi. Dodatkową atrakcją dla wszystkich miłośników koszykówki była możliwość spotkania się i porozmawiania z ambasadorami turnieju - Adamem Wójcikiem, Andrzejem Plutą oraz zawodnikami z drużyn Energa Czarni Słupsk oraz Energa Katarzynki Toruń.

Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, a patronem programu Grupa ENERGA.

Mecz o 5 miejsce chłopcy, SP nr 23 we Włocławku - SP nr 43 w Lublinie 47 : 21

Mecz o 3 miejsce chłopców, SP nr 47 w Białystoku - SP nr 152 w Warszawie 38 : 34

***

ENERGA Basket Cup, to największy w Polsce turniej minikoszykówki dla młodzieży. W tegorocznej edycji wzięło udział około 80 tys. zawodników w wieku 11-13 lat z prawie 6 tys. szkół podstawowych z całej Polski. Młodzi koszykarze w finałowym etapie rozgrywek rywalizowali od 4 marca do 16 czerwca 2013 roku. Łącznie w czterech edycjach programu wzięło udział już ponad 300 tys. zawodników i zawodniczek.

Szkolny Związek Sportowy, z ponad 50-letnią historią, jest najliczniejszą ogólnopolską organizacją pozarządową działającą wśród dzieci i młodzieży szkolnej w szeroko rozumianym zakresie edukacji prozdrowotnej, wychowania fizycznego i sportu.

Grupa ENERGA to największy w kraju sprzedawca energii zielonej. Posiada ponad 16-procentowy udział energii z OZE w portfelu sprzedaży energii do odbiorców końcowych. Produkcja energii zielonej odbywa się w sieci 47 własnych elektrowni wodnych oraz w instalacjach spalających biomasę. Obecnie w Grupie ENERGA zainstalowanych jest 343 MW w odnawialnych źródłach energii, które produkują rocznie ok. 1,3 TWh. Stanowi to około 31 proc. energii wytwarzanej w Grupie ENERGA. Ponadto do sieci ENERGI przyłączonych jest około 1300 MW farm wiatrowych, czyli około połowa wszystkich zainstalowanych mocy wiatrowych w Polsce.

Grupa ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej ponad 15-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze powierzchni Polski. Eksploatuje około 190 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 24 TWh energii rocznie.

Źródło: ENERGA Sport