Wrocław posiada obecnie ponad 600 tysięcy mieszkańców, do których doliczyć należy jeszcze sporą liczbę studentów i przyjezdnych. To sprawia, że miasto tętni życiem, jest różnorodne i oferuje bogatą infrastrukturę. Oto 5 powodów, dla których my chętnie zamieszkalibyśmy we Wrocławiu.
Rynek i światła nocy
Wrocławski rynek, niezwykły pod względem architektury, oferuje pełną paletę restauracji z kuchniami z całego świata, klubów otwartych do rana i kawiarni na świeżym powietrzu. Do tego warto wspomnieć o pięknym jarmarku przedświątecznym w grudniu, który już na stałe wpisał się w krajobraz zimowego centrum. Zimą i latem po zmroku najpiękniej wyglądają też iluminacje świetlne, których miasto ma sporo, co nadaje mu magiczny klimat. Kolorowe światła oświetlają kamienice, kościoły, a także Most Zwierzyniecki czy Most Grunwaldzki oraz wybrane budynki Uniwersytetu Wrocławskiego. Nocą stolica Dolnego Śląska zmienia się nie do poznania!
Trasy rowerowe i nie tylko
Wrocław inwestuje sporo w infrastrukturę rowerową, buduje nowe ścieżki oraz udostępnia rowery miejskie mieszkańcom. Tutaj coraz bardziej myśli się także o stosowaniu zrównoważonych metod transportu, by rowerzyści czuli się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli więc lubisz poruszać się na dwóch kółkach po mieście, Wrocław ci to umożliwi. Możesz też wyjechać poza miasto w dłuższą trasę i w ciągu jednego dnia dotrzeć w Karkonosze, Sudety czy na atrakcyjne szlaki turystyczne.
Filmowy Wrocław
Wrocław staje się miastem filmowym nie tylko przez serial emitowany w jednej z polskich stacji komercyjnych, ale także za sprawą Festiwalu Nowe Horyzonty, który prezentuje nowości z alternatywnej filmowej półki. Dał on też życie największemu kinu studyjnemu w Polsce o tej samej nazwie, które działa cały rok i jest idealną odskocznią od multipleksów. Wydarzenia te napędza operator T-Mobile, a ściągają one do Polski ludzi z całej Europy.
Rewitalizacja miasta
Urząd Miasta Wrocławia wkłada coraz więcej środków w rewitalizację tkanki miejskiej, kolejno odnawiając budynki i parki na poszczególnych osiedlach. Dzięki nim miasto nie tylko wygląda lepiej, ale staje się także bardziej bezpieczne dla mieszkańców za sprawą lepszej infrastruktury i zwiększonego monitoringu miejskiego. W ramach rewitalizacji drugie życie odzyskują także budynki pofabryczne, w których urządza się kluby lub lofty mieszkalne i wypełnia „białe plamy” na mapie.
Ceny mieszkań
Mimo swoich licznych atrakcji i zalet, ceny w mieszkaniu nadal są przystępne. Szczególnie dobrze wypadają na tle Warszawy, Krakowa i Gdańska – średnia kwota za metr kwadratowy na rynku wtórnym, jak i pierwotnym wynosi ok. 6300 zł, a przecież pod względem oferty kulturalnej i mieszkaniowej wcale od nich nie odstaje. Podobny poziom cenowy utrzymuje np. Poznań.
Jeśli zdecydujemy się zostać tam na stałe, to w jakiej dzielnicy najlepiej kupić nowe mieszkanie? Sprawdź na przykład tutaj: https://www.lcc.pl/pl/inwestycje/mieszkaniowe/wroclaw/w-sprzedazy. Według badań przeprowadzonych jakiś czas temu na zlecenie serwisu OtoDom, największy komfort życia deklarują mieszkańcy dzielnicy Fabrycznej, Psie Pole czy Krzyki/Południe. Wszystko to za sprawą dużej ilości zieleni i świetnych połączeń komunikacyjnych zarówno do centrum, jak i na obrzeżach miasta. Nic dziwnego, że w tych dzielnicach znajdziemy też najwięcej nowych mieszkań we Wrocławiu gotowych do sprzedaży.