„Najnowsze notowania kontraktów terminowych pokazują bowiem, że gracze rynkowi spodziewają się spadków WIBOR-u. To właśnie od niego zależy oprocentowanie prawie wszystkich złotowych kredytów hipotecznych” – przekonują eksperci HRE Investments.
Taniej na dłużej
Ciekawym trendem w najnowszych analizach nie jest nawet to, że kredyty będą tanieć, a fakt, że to pierwszy raz od wielu miesięcy, gdy w prognozach przewiduje się sytuację inną, niż ich drożenie.
„Dziś pożyczając kwotę 300 tys. złotych na okres 25 lat, trzeba się liczyć z ratą na poziomie 1649 złotych miesięcznie. Już za kilka miesięcy kwota ta powinna zacząć maleć, a w perspektywie 7 kwartałów spaść do poziomu 1605 złotych miesięcznie. Rewolucja nie leży więc w tym, o ile spaść mają raty, ale w tym, że rynkowe prognozy przestały straszyć mającymi nadejść podwyżkami rat kredytowych. Dziś dominuje przekonanie, że tanie kredyty pozostaną z nami na dłużej – nawet przez ponad 5 lat” – czytamy w analizie HRE Investments.
Pobudzenie popytu
Wiadomość o potencjalnych obniżkach w ratach kredytów mieszkaniowych może być bodźcem, który jeszcze mocniej pobudzi popyt na rynku nieruchomości. – Spełnienie się tej prognozy oznacza bowiem, nie tylko tańsze kredyty. Spadający WIBOR może też wpłynąć na niższe oprocentowanie i tak już mało atrakcyjnych lokat bankowych. Wszystkie te zmiany mogą wpłynąć na wzrost popytu na mieszkania zarówno ze strony inwestorów, jak i kupujących na własne potrzeby – twierdzi Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.
Trzeba jednak pamiętać, że mówimy o prognozach. Trzeba podchodzić do nich szczególnie ostrożnie w kwestii zaciągania zobowiązań na kilkadziesiąt lat. Niskie stopy procentowe i korzystne raty kredytu mogą się bowiem szybko zmienić.
Czytaj też:
Ceny mieszkań rosną... a Polacy coraz bardziej zadłużają się, by je kupić