Senatprzyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Senatorowie wprowadzili 57 poprawek. „Ustawa zawiera kolejne rozwiązania w ochronie zdrowia mające umożliwić skuteczną walkę z COVID-19, m.in. w zakresie kształcenia i uprawnień przedstawicieli zawodów medycznych”. – czytamy na stronie internetowej Senatu.
Ustawa ma regulować kwestie, które w czasie pandemii okazały się w wielu przypadkach kluczowe, a były nieuregulowane, lub prawo było skonstruowane tak, że nie było możliwości sprawnego działania. Chodzi m.in. o kwestie sprowadzania leków i wyborów medycznych z zagranicy. Z braku odpowiednich regulacji wynikało m.in. zamieszanie z chińskimi maseczkami, respiratorami, czy sprzętem ochronnym dla medyków.
Zmiana organizacji działania NFZ
W zapisach nowelizacji znalazły się także zmiany organizacyjne wewnątrz służby zdrowia. „Nowelizacja wprowadza zmiany w organizacji i zarządzaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, polegające na tzw. pionizacji, która zakłada m.in., że funkcję pracodawcy wobec osób zatrudnionych w oddziałach wojewódzkich NFZ będzie wykonywał prezes NFZ. Z kolei minister zdrowia będzie mógł wydawać polecenia Funduszowi i podejmować działania związane z zapewnieniem dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej”. – czytamy w komunikacie.
Co ciekawe, ustawa zawiera także kontrowersyjne zapisy. Zaszyto w niej bowiem również, niezwiązany z pandemią COVID-19, ale długo procedowany tak zwany podatek cukrowy.
Na 13.00 planowane jest dziś w Sejmie sprawozdanie komisji o poselskiej do projektu.
Czytaj też:
26 tys. dla prezydenta, trochę mniej dla premiera i 18 tys. dla pierwszej damy – plany podwyżek