Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że według stanu na koniec marca br., w Polsce na podstawie umów zleceń i umów pokrewnych pracę wykonywało ponad 2,26 mln osób. Spośród nich 967,9 tys. osób równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej.
Ponad 2 mln Polaków pracuje na umowę zlecenie. Głównie w sektorze prywatnym
– Na koniec marca 2023 r. w Polsce było 2262,9 tys. osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych (zleceniobiorców). Wśród nich nieco większy był udział kobiet, które stanowiły 51,3%. Ten rodzaj umów był wykorzystywany głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,6% ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 55,7%, a w prywatnym 50,8%. – informuje GUS.
Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych było w sekcji Administrowanie i działalność wspierająca (19,1 proc.), która obejmuje m.in. działalność agencji zatrudnienia świadczących usługi pośrednictwa pracy. Druga pod względem liczby osób wykonujących pracę na podstawie analizowanych umów sekcja – Opieka zdrowotna i pomoc społeczna – skupiała 11,6 proc. ogółu zleceniobiorców. GUS zwraca uwagę, że była to zarazem najbardziej sfeminizowana sekcja PKD (Polska Klasyfikacja Działalności), w której udział kobiet wyniósł 83,1 proc. Wysoki udział kobiet zaznaczył się również w sekcji Działalność finansowa i ubezpieczeniowa (75,4 proc.). Z kolei najwyższy udział mężczyzn wśród zleceniobiorców odnotowano w sekcjach Budownictwo oraz Transport i gospodarka magazynowa (odpowiednio 84,5 proc. i 81 proc.).
Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia i pokrewnych mieszkało w regionie warszawskim stołecznym oraz w regionie śląskim – odpowiednio 284,1 tys. i 270,6 tys. osób. Regionami o najniższej liczbie zleceniobiorców były natomiast opolskie i świętokrzyskie (odpowiednio 51,1 tys. i 53,5 tys. osób).
Czytaj też:
Praca zdalna już nie tak atrakcyjna? Zaskakujące wyniki badaniaCzytaj też:
Inflacja w grudniu. GUS podał ostateczny odczyt