Organizacje zrzeszające pracodawców i pracowników wystosowały list do premiera Mateusza Morawieckiego. Ich zdaniem, rozwiązania zaproponowane wczoraj, w ramach tak zwanego pakiety antykryzysowego, nie są wystarczające, aby uchronić polską gospodarkę. Apel podpisali Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.
„Apelujemy o odważne działania, które zagwarantują bezpieczeństwo socjalne pracowników, ochronę miejsc pracy i pomoc w przetrwaniu firmom. Naszym zdaniem skala tych zagrożeń nie została uwzględniona w pakiecie proponowanym przez Premiera” – czytamy w liście Przedstawicieli Pracodawców i Pracowników Rady Dialogu Społecznego.
Ograniczenie skutków zastoju
Zdaniem organizacji, które podpisały się pod listem, najważniejsze jest teraz ograniczenie skutków koniecznego zastoju polskiej gospodarki oraz ochrona pracowników.
„Jednym z najważniejszych tematów, który powinniśmy podjąć, jest bezpieczeństwo ekonomiczne Polaków. Zależy ono od wprowadzenia odpowiednich metod i form pomocy oraz rozwiązań, które ograniczą negatywne skutki braku zamówień, koniecznych przestojów, zbiorowych absencji pracowników” – napisano we wspólnym liście.
Za mało o pracownikach
Jednym z głównych zarzutów kierowanych w stronę ogłoszonego wczoraj pakiety antykryzysowego jest fakt, że tylko niewielka jego część skupia się na pracownikach i pracodawcach. Organizacje zaznaczają, że dużo uwagi poświęcono w nich m.in. służbie zdrowia i infrastrukturze.
„Zaproponowane rozwiązania, choć w szczegółach ważne, nie są decyzjami, które uspokoją nastroje pracowników i przedsiębiorców. Nie dadzą one poczucia, że poradzimy sobie z nadchodzącymi wyzwaniami i zagrożeniami. Działania na rzecz ochrony gospodarki i zatrudnienia są tylko częścią pakietu, który w dużej mierze mówi o wydatkach na ochronę zdrowia i infrastrukturę” – napisano.
Podpisane organizacje sugerują również, że w pakiecie skorzystano z istniejących już regulacje, które nie zapewniają odpowiednia szybkiej wypłaty środków dla osób potrzebujących.
„Ochrona miejsc pracy, proponowana w pakiecie, wykorzystuje istniejące regulacje, i nie gwarantuje natychmiastowego uruchomienia. Brak dostatecznego uproszczenia skomplikowanych procedur oznacza, że pracodawcy i pracownicy na decyzje mogą czekać co najmniej do połowy kwietnia, nie mówiąc o pieniądzach, tak potrzebnych dla zbudowania bezpieczeństwa pracowników i ich rodzin” – czytamy w liście.
Czytaj też:
Rząd przeznaczy 212 mld złotych w ramach pakietu antykryzysowego