Na polskim rynku pracy aż 66 proc. organizacji zmaga się z trudnościami w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o odpowiednich kompetencjach. Najbardziej dotknięta tym problemem jest branża finansów i nieruchomości, gdzie aż 74 proc. firm zgłasza trudności w rekrutacji – wynika z raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”.
Kluczowe umiejętności poszukiwane na rynku pracy to te związane z rozwojem technologii, wymagające od pracowników ciągłego samorozwoju oraz aktywnej motywacji ze strony pracodawców.
Sektor finansowy szuka pracowników
Jak zauważa dr Sylwia Hałas-Dej, dziekan Kozminski Executive Business School, sektor finansowy boryka się z poważnym deficytem wykwalifikowanej kadry. Choć niektóre organizacje radzą sobie dzięki wewnętrznym systemom rekrutacyjnym, to największym wyzwaniem jest znalezienie pracowników z umiejętnościami w dziedzinach takich jak IT, analiza danych, sprzedaż i marketing oraz administracja i HR.
– Przemiany technologiczne, takie jak sztuczna inteligencja i digitalizacja, wymagają od sektora finansowego wielu specjalistów. Dbamy o to, żeby pracownicy czuli się dobrze w ramach naszych organizacji – podkreśla dr Hałas-Dej.
Zbyt wysokie oczekiwania finansowe
Raport „Raport płacowy” Hays Poland z końca 2023 roku pokazuje, że połowa pracodawców w Polsce zmaga się z niedoborem menedżerów i specjalistów, a 36 proc. uważa, że konkurencja o pracowników jest intensywna.
Pandemia COVID-19 dodatkowo wpłynęła na globalizację rynku pracy, umożliwiając wykonywanie wielu zawodów z różnych części świata. Polska jednak pozostaje mniej konkurencyjna pod względem zarobków – ponad połowa badanych pracodawców uważa, że oczekiwania finansowe kandydatów są nierealistyczne.
Pomimo że 80 proc. firm planuje podwyżki w 2024 roku, tylko 20 proc. przewiduje wzrost wynagrodzeń powyżej 10 proc. Rozbieżności między oczekiwaniami pracowników a możliwościami pracodawców stają się coraz bardziej widoczne.
Pracownicy poszukują równowagi
Raport „Talent Trends” firmy PageGroup wskazuje na rosnące znaczenie elastyczności pracy i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Prawie połowa pracowników jest niezadowolona z obecnej pensji, a ponad 40 proc. odrzuci awans, jeśli będzie się on wiązał z pogorszeniem work-life balance. Te oczekiwania są szczególnie istotne dla pokolenia Z, dla którego praca nie stanowi wartości samej w sobie.
– Musimy zrozumieć nowe pokolenia i dostosować się do ich potrzeb. Jako pokolenie X musimy być bardziej elastyczni, aby sprostać wyzwaniom – przekonuje dr Hałas-Dej
Dostosowanie umiejętności specjalistów finansowych do wymogów cyfrowej rewolucji staje się kluczowym wyzwaniem. Dynamiczny rozwój technologii, w tym analiza danych, cyberbezpieczeństwo, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, wymaga zarówno od pracodawców oferowania odpowiednich szkoleń, jak i chęci pracowników do ciągłego doskonalenia swoich kompetencji.
Czytaj też:
Inflacja znów wzrośnie. Niepokojące prognozy NBPCzytaj też:
Stopy procentowe w Polsce. Jest decyzja RPP