Raz na jakiś czas trafia się tak, że wolny dzień wypada w sobotę. Wówczas pracownicy, którzy tego dnia mają sobotę wolną, muszą dostać dodatkowy dzień urlopu. Pracodawca nie ma natomiast obowiązku „oddawać” dnia wolnego w miejsce święta państwowego przypadającego w sobotę, jeśli sobota jest zwykłym, zgodnym z rozkładem dniem pracy.
Urlop 2020. Co na to Kodeks pracy?
Ten temat reguluje precyzyjnie Kodeks pracy. W artykule 130 tej ustawy czytamy:
-
§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
No i właśnie w 2020 roku mamy do czynienia aż dwoma takimi świątecznymi sobotami, za które pracodawcy obowiązani są „oddać” dni wolne w innym terminie.
Urlop 2020. Które dni wypadają w soboty?
Pierwszy dzień to Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, czyli (także) Święto Wojska Polskiego, które przypada 15 sierpnia, właśnie w sobotę. Drugi dzień to Drugi Dzień Bożego Narodzenia, który przypada 26 grudnia, w tym roku także w sobotę.
Urlop 2020. Kiedy przypadają dodatkowe dni wolne?
Za te dni pracownicy mogą odebrać wolne w innym terminie, w większości firm ustalanym przez pracodawcę odgórnie, po poinformowaniu pracowników.
Przypomnijmy, że wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy.
Czytaj też:
Dokąd Polacy pojadą na wakacje? Te dane wiele mówiąCzytaj też:
Wracając do normalności – wpływ pandemii na branżę paliwową