Jak podaje PAP, prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek wieczorem ustawę o dodatku węglowym. Jednorazowe świadczenie ma zastąpić "gwarantowaną cenę węgla", którą w związku z gwałtownymi podwyżkami cen surowca rząd obiecywał wcześniej.
Okazało się jednak, że ceny są tak wysokie, że kwota 996 złotych za tonę, jak początkowo zakładano, będzie nierealna. Jednorazowy dodatek węglowy ma zrekompensować osobom wykorzystującym węgiel do ogrzewania domów wysokie ceny węgla. Pieniądze można jednak wydać na dowolny cel.
Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy?
We wniosku należy wpisać dane identyfikujące wnioskodawcę (imię, nazwisko, PESEL, dane dokumentu potwierdzającego tożsamość) i jego gospodarstwo domowe. Gmina będzie weryfikowała, czy członkowie jednego gospodarstwa nie złożyli kilku wniosków – 3 tys. zł to dodatek przeznaczony nie na jedną osobę, a całe gospodarstwo.
We wniosku należy wskazać także numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota dodatku.
Dla kogo dodatek węglowy?
Dodatek przysługiwać będzie gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. Ten sposób ogrzewania musiał wcześniej zostać zgłoszony w deklaracji do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Termin składania wniosków upłynął z końcem czerwca, ale nawet minister Waldemar Buda zapowiedział, że można je składać do końca wakacji bez konsekwencji.
Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać do 30 listopada 2022 r., a gmina w ciągu maksymalnie miesiąca wypłaci 3 tys. zł.
Czytaj też:
Dopłaty do gazu, oleju i pelletu. Znamy konkretne kwoty