Według nowelizacji przepisów o kredycie hipotecznym banki będą musiały zwracać swoim klientom opłaty pobrane w okresie oczekiwania od momentu zawarcia umowy do chwili wpisania hipoteki do księgi wieczystej.
Chodzi tu głównie o ubezpieczenia pomostowe. To dodatkowa umowa, która zabezpiecza bank, który już wypłacił pieniądze, ale nie uzyskał jeszcze prawomocnego zapisu w księdze wieczystej, na wypadek gdyby dokonanie takiego wpisu okazało się niemożliwe.
Koszty takiego ubezpieczenia ponosi klient. W związku z tym, że w niektórych dużych miastach oczekiwanie na wpis do księgi wieczystej jest bardzo długie, klienci płacą nieraz po kilka tys. złotych.
„Zmiany mają na celu zapobieganie pobierania przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców” – mówił w lipcu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.
Zmiany w zawartych umowach
Co istotne, zmiany, które wchodzą w życie w sobotę, będą obowiązywać nie tylko w przypadku nowych umów, ale i tych, które już są zawarte, a ich strony czekają na dokonanie wpisu w księdze wieczystej.
Pieniądze mają być zwracane w ciągu 60 dni od daty dokonania wpisu w księdze wieczystej. Nowelizacja ustawy przewiduje, że pobrane opłaty będą kredytobiorcy zwrócone lub zaliczone na poczet spłaty kredytu mieszkaniowego. Klient banku nie będzie musiał wypełniać żadnego wniosku, zwrot opłaty, niezależnie od formy, ma być dokonany automatycznie.
Czytaj też:
Banków nie stać na wyższe depozyty? Żakowski: Zaraz się rozpłaczę