Forbes Ukraina opublikował coroczny ranking najbogatszych Ukraińców. W sumie majątek 20 najbogatszych osób w Ukrainie spadł od początku lutego 2022 roku o ponad 20 miliardów dolarów – do 22,5 miliarda dolarów.
W porównaniu do 2021 roku jest w nim dużo nowych osób. Powody są różne – utrata obywatelstwa, kłopoty w interesach i zdrada ojczyzny. A w pierwszej dwudziestce jest zaskakująco dużo pracowników IT.
Nowe twarze w rankingu
2. i 3. miejsce z majątkiem 2,3 mld USD (4 mld USD w lutym 2022 r.) zajęli Maksym Łytwyn i Ołeksij Szewczenko z Kijowa, którzy w 2009 r. stworzyli serwis poprawiający umiejętności komunikacji pisemnej Grammarly.
Vlad Yatsenko, jeden ze współzałożycieli firmy zajmującej się technologią finansową Revolut, zajmuje 7. miejsce z fortuną w wysokości 1,1 miliarda dolarów, na którą wojna na pełną skalę prawie nie miała wpływu.
Max Poliakov, właściciel Noosphere Ventures i były właściciel Firefly Aerospace, jest na 11. miejscu z 800 milionami dolarów.
Na 17. miejscu z 360 mln dol. (od lutego 2022 r. fortuna prawie się podwoiła) jest Taras Kytsmei ze Lwowa, jeden ze współzałożycieli firmy softwarowej SoftServe, która obecnie zatrudnia ok. 13 tys. pracowników.
Na 18. miejscu, z majątkiem 350 mln dolarów, znalazł się dość nieoczekiwany przedstawiciel branży IT – Stepan Czernowecki, syn byłego mera Kijowa Leonida Czerniowieckiego. W rzeczywistości Chernovetskyi junior zajmuje się nieruchomościami.
Oleksandr Konotopskyi, jeden ze współwłaścicieli firmy Ajax Systems, zajmuje 20. miejsce w rankingu Forbes Ukraina z majątkiem 320 milionów dolarów. Przedsiębiorca zajmuje się rozwijaniem systemów bezpieczeństwa.
Pierwsze miejsce bez zmian
Pierwsze miejsce w rankingu, jak poprzednio, zajął Rinat Achmetow z majątkiem 4,4 mld dolarów. Wiele fabryk należących do Achmetowa zostało znacznie uszkodzonych podczas zakrojonej na szeroką skalę agresji Rosjan. Od lutego 2022 roku fortuna biznesmena zmalała ponad 3-krotnie.
Czytaj też:
Rosjanie chcą odbudować Mariupol. Rozpisali plan do 2035 rokuCzytaj też:
Tak Ukraińcy radzą sobie z brakiem prądu. „Ich pomysłowość nie zna granic”