Według ostatnich danych Eurostatu sprzedaż detaliczna w Polsce spadła o 2 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W Europie sprzedaż spadła o 2,9 proc. rok do roku.
Wzrost sprzedaży
Jeśli jednak popatrzymy na dane w ujęciu miesięcznym, to widać, że zarówno w Polsce, jak i w reszcie Europy gospodarka zaczyna się nieco pobudzać.
W Polsce sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu miesięcznym o 1,4 proc. W Europie majowy wzrost był dużo niższy, w porównaniu do ubiegłego miesiąca wyniósł zaledwie 0,1 proc.
Polskie dane o sprzedaży
Jak wynika z danych GUS, sprzedaż detaliczna w kwietniu spadła o 7,3 proc. w porównaniu z danymi z ubiegłego roku. Kupujemy mniej paliwa, książek i prasy. „Jednostki handlujące żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi wykazały spadek (o 8 proc.). Spośród prezentowanych grup niewielki wzrost sprzedaży zaobserwowano jedynie w podmiotach zaklasyfikowanych do grupy 'tekstylia, odzież, obuwie' (o 0,6 proc.)” – czytamy w komunikacie.
Jak wynika z danych GUS, odbicie zaliczył sektor budowlany. Produkcja budowlano-montażowa w kwietniu była 0 1,2 proc. wyższa, niż w ubiegłym roku. Z kolei w ujęciu miesięcznym zanotowano spadek o 3,5 proc.
„Spadki realnej sprzedaży detalicznej nie pogłębiły się, dynamika budowlanki znów wychyliła się ponad lustro wody. Nie jest źle” – piszą na Twitterze analitycy mBanku.
Zdaniem specjalistów dane dotyczące sprzedaży detalicznej, choć widać w nich spadki w stosunku do ubiegłego roku, również wyglądają umiarkowanie pozytywnie. Większość ekonomistów spodziewała się spadku na poziomie 17,8 proc. w ujęciu rocznym.
Czytaj też:
Ekonomiści uważają, że za kilka miesięcy wzrost wynagrodzeń dogoni inflacjęCzytaj też:
Polakom nie starcza do pierwszego. O wyższe pensje zamierza się upomnieć 62 proc. pracowników