Według ekspertów, tanie linie latające do Pragi konkurują nie tylko między sobą, ale także skutecznie rywalizują z wielkimi liniami lotniczymi, które zostały zmuszone do obniżenia cen biletów. Np. najbardziej wykorzystywaną linię, z Pragi do Londynu, podzieliły między siebie po jednej trzeciej: British Airways, Czeskie Linie Lotnicze (CzSA) i tanie linie easyJet.
Zainteresowanie usługami tanich linii lotniczych rośnie nie tylko wśród turystów, ale także wśród managerów i urzędników. "Klienci, którym bilety kupują ich firmy, stanowią coraz większą grupę wśród naszych klientów" - powiedział David Janik z włoskich linii Volareweb, w których średnia cena biletu lotniczego wynosi 50 euro. Volareweb latają z Pragi do Wenecji i zaczynają latać także z Pragi do Mediolanu.
"Praga potwierdziła, że jest atrakcyjnym miejscem nie tylko dla turystów, ale także dla handlowców" - powiedział "MF Dnes" Ray Webster z linii easyJet. Dodał, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba klientów jego linii wzrosła aż o 20 procent.
Zdaniem specjalistów tanie linie lotnicze i obniżające wskutek konkurencji ceny swych biletów wielkie towarzystwa lotnicze zabierają klientów przede wszystkim firmom prowadzącym transport autobusowy. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat średnia cena biletu lotniczego ze stolicy Czech do Londynu zmniejszyła się o ponad 50 procent.
sg, pap