W czerwcu tego roku rozpoczęło się układanie gazociągu Baltic Pipe na Morzu Bałtyckim. Do ułożenia było 275 kilometrów gazociągu, który połączy wybrzeża Danii i Polski, pracowały przy tym trzy jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei i Castoro 10, a także około 35 innych (odpowiedzialnych m.in. za dostarczanie rur).
Po kilku miesiącach prac, spółka Gaz-System, poinformowała, że dokonano ostatniego spawu na gazociągu, którym do Polski ma jeszcze w 2022 roku popłynąć błękitne paliwo z Morza Północnego.
„18 listopada br. został wykonany ostatni spaw na gazociągu łączącym wybrzeża Danii i Polski. Moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w projekcie Baltic Pipe” – poinformowało Gaz-System w czwartek.
Baltic Pipe ułożony. „Zgodnie z harmonogramem”
W komunikacie spółki na ten temat są cytowani zarówno szef Gaz-System, jak i Piotr Naimski. Ten drugi, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, mówił, że zakończenie prac podmorskich „zbliża nas do zróżnicowania źródeł dostaw”. – Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 mld m sześc. rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 r. – ocenił Naimski.
Z kolei prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień wskazywał, że właśnie ta podmorska część była „najbardziej wymagającą organizacyjnie i technicznie”.
– Etap ten ukończyliśmy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami i zaplanowanym harmonogramem. Przed nami są jeszcze testy, próby techniczne i odbiory. Na prace te mamy około roku, tak aby od 1 października 2022 r. móc rozpocząć komercyjny przesył gazu z szelfu norweskiego do Polski – powiedział Stępień.
Budowa Baltic Pipe – harmonogram
Jak wspomniał Stępień, według harmonogramu 1 października 2022 roku ma zakończyć się cała budowa, która składa się na:
- budowę gazociągu na dnie Morza Północnego,
- rozbudowę duńskiego systemu przesyłowego,
- budowę tłoczni w Danii.
- budowę gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego,
- rozbudowę polskiego systemu przesyłowego (gazociąg połączy się z systemem przesyłowym nad Wisłą w Pogorzelicy, gmina Rewal).
Niektóre prace jeszcze nie są ukończone. Jak niedawno informowano, trwa budowa gazociągu Goleniów-Lwówek, którego długość wyniesie 191 km.
Czytaj też:
Gaz paliwem polskiej transformacji energetycznej. Rozmowa z Robertem Perkowskim, wiceprezesem PGNiG