Polska musi przejść do gospodarki niskoemisyjnej, a przy tym konieczne jest zapewnienie stabilności cenowej i bezpieczeństwa dostaw energii oraz jej nośników.
W tym roku szczególnego znaczenia nabiera kwestia bezpieczeństwa energetycznego i niespotykane dotąd wahania cen, wynikające głównie z ograniczenia dostaw gazu i ropy naftowej przez Rosję. Transformacja energetyczna nagle stała się jeszcze większym wyzwaniem, a rekordowe ceny energii to problem zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i firm. Od jesieni ubiegłego roku ceny gazu wystrzeliły w górę, a obecnie obserwujemy również rekordowy skok cen nośników energii.
Problemy te sprawiają, że ważniejsza niż kiedykolwiek staje się dywersyfikacja w sektorze energetycznym. Potrzebne są wzmożone prace związane z alternatywnymi paliwami, a także wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Takie wnioski płyną z raportu „Technologie na rzecz energii” Fundacji Startup Poland. Jeśli uda nam się osiągnąć sukces na tym polu, znacznie wzrosną szanse na niezależność energetyczną Polski.
– Transformacja w kierunku niskoemisyjnych i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii to nieuchronna perspektywa, jaka czeka branżę energetyczną w Polsce i Europie – zauważa Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA. – Dywersyfikacja i szukanie nowych źródeł dostaw oraz produkcji energii jest obecnie koniecznością dla niemal każdej firmy działającej w sektorze energetycznym – dodaje.
Transformacja energetyczna już trwa
Polska już stawia na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, a w kręgu zainteresowań PGNiG znajdują się innowacyjne technologie, umożliwiające produkcję nisko- i zeroemisyjnej energii. Warto dodać, że w niedalekiej przyszłości PGNiG będzie częścią koncernu multienergetycznego wraz z PKN ORLEN, liderem w zakresie transformacji energetycznej w kierunku niskoemisyjnym.
– Jesteśmy świadomi tego, że gaz jest obecnie paliwem przejściowym, dlatego tym bardziej wierzymy, iż nowatorskie technologie są kluczowym elementem transformacji naszej Grupy oraz całego sektora energetycznego – podkreśla Iwona Waksmundzka-Olejniczak.
W kraju potrzebne są jednak nie tylko działania dużych przedsiębiorstw, ale także startupów, które potrafią szybko rozwijać, testować i wdrażać nowe technologie. Grupa kapitałowa PGNiG uczestniczy więc w ekosystemie wspierania innowacyjnych technologii i projektów, zarówno poprzez bezpośrednie inwestycje i finansowanie, jak też dzielenie się wiedzą i możliwościami wynikającymi z wieloletniej działalności w sektorze energetycznym. Działania te są realizowane m.in. poprzez PGNiG Ventures, która jest korporacyjnym ramieniem inwestycyjnym Grupy PGNiG, nakierowanym na wyszukiwanie i wspieranie najlepszych projektów, które pomagają sprostać aktualnym i przyszłym wyzwaniom sektora energetycznego.
Potrzebne zaangażowanie startupów
Bezpieczeństwo energetyczne to jedna z kluczowych kwestii, a przy tym trzeba pamiętać, aby stawiać na rozwiązania wpisujące się w zrównoważony rozwój. Z wielu źródeł dowiadujemy się, że liczba nieprzewidywalnych, ekstremalnych zjawisk pogodowych rośnie w szybkim tempie i w każdym roku obserwujemy ich coraz więcej, na przykład gwałtowne ulewy i powodzie, huragany, fale upałów i susze. Konieczne są wdrożenia innowacyjnych technologii, dzięki którym realizowanie celów klimatycznych i energetycznych będzie łatwiejsze i szybsze.
Do niedawna podstawową funkcję tworzenia innowacji w korporacjach pełniły działy badań i rozwoju. R&D wciąż ma duże znaczenie, ale można też zaobserwować kilka ważnych zmian.
– Szybki rozwój krajowych i międzynarodowych ekosystemów wspierających innowacyjne przedsięwzięcia istotnie przyczynił się do sytuacji, w której coraz więcej innowacji tworzonych jest poza strukturami dużych korporacji – zauważa Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG SA. – Taka sytuacja powoduje że korporacje są pod coraz silniejszą presją startupów, które dziś w dużej mierze odpowiadają za dynamiczny rozwój nowych technologii zmieniających otoczenie gospodarcze – dodaje.
Startupy, które rozwijają nowoczesne projekty i biznesy związane z energią, mogą sięgać po zewnętrzne finansowanie z funduszy korporacyjnych typu CVC (ang. corporate venture capital). Działalność takich funduszy prowadzi do znalezienia wspólnej synergii poprzez połączenie tego, co najlepsze w startupach i dużych organizacjach.
– Działalność inwestycyjna CVC wpisująca się w strategię korporacji oraz współpracująca z komórkami odpowiedzialnymi za R&D oraz procesy akwizycyjne może być efektywnym narzędziem do dywersyfikacji biznesowej i technologicznej firm. Dlatego zarówno korporacje, jak i startupy mają wspólnie do odegrania ważną rolę w procesie transformacji energetycznej i powinny coraz bardziej ze sobą współpracować – podsumowuje Arkadiusz Sekściński.