Rząd przyjmie rozwiązania, które mają na celu zamrożenie cen gazu dla odbiorców indywidualnych na poziomie z 2022 roku. Ma się to odbyć na zasadzie utrzymania taryf na gaz na 2023 rok na obecnym poziomie.
– Zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Dodatek gazowy dla najuboższych
Co ciekawe, minister powiedziała także o rozwiązaniu, o którym wcześniej nie wspominano. Dodatkowo rząd zdecydował się bowiem na wprowadzenie specjalnego dodatku finansowego dla osób najuboższych, które są najmocniej dotknięte rosnącymi cenami energii.
– Dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy. Koszt ustawy gazowej na 2023 r. to około 30 mld zł – powiedziała minister Anna Moskwa.
Ministerstwo klimatu i środowiska szacuje, że do pobierania dodatku gazowego będzie uprawnionych około 300 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce. Możliwość ubiegania się o wypłatę będzie zależna od miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, które nie będą mogły przekraczać 1,5-2 tys. złotych na osobę. Nie podano jeszcze precyzyjnych danych na ten temat.
Potrzebne były dodatkowe analizy
Przypomnijmy, że rząd miał przyjąć rozwiązania dotyczące maksymalnych cen gazu już na posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się 23 listopada. Rząd poinformował jednak po spotkaniu, że prace nad projektem ustawy zostały przełożone, gdyż, jak wynika z oficjalnego komunikatu, rozwiązania te wymagały przeprowadzenia „dodatkowych analiz”.
Czytaj też:
Anna Moskwa o rozmowie ws. maksymalnej ceny gazu. „Zdominowaliśmy dyskusję”Czytaj też:
Nie ma zgody KE na maksymalne ceny gazu