– Aby Polska mogła się rozwijać, musi być krajem bezpiecznym – mówił Sasin, przywołując słowa śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zwrócił uwagę, że to bezpieczeństwo musi być też rozumiane jako bezpieczeństwo energetyczne.
Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni możliwe jest już w 2035 roku
Dodał, że Polska jest dziś krajem bezpiecznym energetycznie. – Nam udało się szybko od uzależnienia od Rosji odejść. Ale musimy myśleć o przyszłości, czy będziemy bezpieczni w perspektywie nawet kilkudziesięciu lat. Nie jesteśmy samotną wyspą, musimy dostrzegać te procesy, które się dzieją w energetyce. Polityka klimatyczna UE powoduje, że musimy myśleć o pozyskiwaniu energii w sposób bezemisyjny. Polska ma dzisiaj energetykę opartą o węgiel kamienny, również brunatny – mówił wicepremier na uroczystości w Pątnowie w Wielkopolsce.
Tam właśnie ma znaleźć się pierwsza polska elektrownia jądrowa.
Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy, jakim będzie: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowiskona potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej dwóch reaktorów APR1400 produkcji koreańskiej o łącznej mocy 2800 MW.
– Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej 2 reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW. Dwa reaktory mogłyby dostarczyć do polskich domów i firm około 22 TWh energii (...). Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni możliwe jest już w 2035 roku – przekazały PGE i ZE PAK w komunikatach giełdowych w związku z ogłoszeniem planów powołania spółki celowej.
Elektrownia ma w 2040 roku wytwarzać energię, która będzie zaspokoi 10 proc. krajowego zapotrzebowania.
Konsorcjum trzech firm chce wybudować w okolicach Konina elektrownię jądrową.
Przypomnijmy, że PGE i ZE PAK wraz z Korea Hydro & Nuclear Power Co. podpisały w październiku 2022 r. list intencyjny w sprawie współpracy w ramach strategicznego polsko-koreańskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Spółkę formalnie zawiązano 13 kwietnia 2023 r.
Konsorcjum trzech firm chce wybudować w okolicach Konina elektrownię jądrową.W pierwszym etapie powstaną dwa bloki przy wykorzystaniu dwóch koreańskich reaktorów APR1400 o mocy 1400 MW każdy. Mają one powstać do 2035 roku.
Czytaj też:
Węgry zacieśniają współpracę z Białorusią. Nazywają ją „niezawodnym partnerem"Czytaj też:
Elektrownia atomowa w Pątnowie. Sasin: Nawet Koreańczycy są zaskoczeni tempem