-
Tusk o Nord Stream 2: Merkel wprost mówiła mi, że jest zły dla Unii Europejskiej
Donald Tusk nie ma wątpliwości. Budowa gazociągu Nord Stream 2 to niewybaczalny błąd. Były premier zdradził ciekawe fakty z rozmów z kanclerz Angelą Merkel.
EnergetykaGospodarka -
Nord Stream 2. Wiadomo, kiedy ruszą transporty gazu przez kontrowersyjny rurociąg
Pierwsze dostawy gazu popłyną przez Nord Stream 2 już 1 października – donosi Bloomberg. Informacje potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi przedstawicieli rosyjskich władz.
EnergetykaGospodarka -
Domy do 70 m2 bez zezwolenia. Rząd przyjął projekt. „Bez książki budowy, bez zezwolenia”
Rząd przyjął projekt, który ma pozwolić na budowę domów do 70 m2 bez zezwolenia – ogłoszono po posiedzeniu Rady Ministrów. To na razie pierwszy krok do przyjęcia stosownego prawa, ale przybliża realizację jednego z pomysłów zawartych w...
GospodarkaFinanse i inwestycjePolski Ład -
Ceny materiałów rosną. GDDKiA waloryzuje kontrakty, ale czy to wystarczy?
Trudno podjąć się realizacji kontraktu drogowego, kiedy ceny materiałów rosną i trudno obliczyć ostateczny koszt. GDDKiA od pewnego czasu waloryzuje kontrakty, ale tylko do 5 proc. wartości. Co może zrobić wykonawca, gdyby się okazało,...
Finanse i inwestycjeFirmy i rynkiGospodarka -
Veolia i Orange budują miasta przyszłości
Grupa Veolia i Orange zadeklarowały wspólną realizację Projektu Smart City. Jego głównym celem jest wsparcie gospodarki energetycznej i wodociągowej poprzez stały, zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych oraz...
Artykuł sponsorowany -
Wschodnia Obwodnica Warszawy z wiecznymi problemami. Pierwsza łopata nadal nie została wbita
Wbrew zapowiedziom, we wrześniu kierowcy nie przejadą tunelem pod warszawskim Ursynowem. Ukończenie go to już tylko kwestia czasu. Prawdziwym zmartwieniem drogowców jest wschodni odcinek „ringu warszawskiego”.
Gospodarka -
Nord Stream 2 jest gotowy. Na dnie Bałtyku ułożono ostatni fragment rury. Pierwsze dostawy jeszcze we wrześniu?
Wykonawca gazociągu Nord Stream 2 poinformował, że właśnie zakończył układanie instalacji na dnie Morza Bałtyckiego. To koniec budowy kontrowersyjnego rurociągu.
EnergetykaGospodarka -
Polska elektrownia atomowa. W budowie pomoże była ambasador USA Georgette Mosbacher
Zygmunt Solorz i Michał Sołowow postanowili połączyć siły i zbudować pierwszą komercyjną elektrownię atomową w Pątnowie. Do konsorcjum dołączyła Georgette Mosbacher, była ambasador USA w Polsce.
EnergetykaFinanse i inwestycjeGospodarka -
Kolej. Remonty za miliony, a później cztery pociągi na dobę
Remonty na kolei pochłaniają kilkadziesiąt, a nawet powyżej stu milionów złotych, zaś ich efektem są nierzadko cztery pary pociągów na dobę.
TransportGospodarka -
Ile unijnych miliardów pomogło dofinansować budowę polskich dróg?
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, jak dużo pieniędzy dostała na budowę i modernizację polskich dróg oraz jak wygląda stan rozliczenia przyznanych funduszy.
-
Więcej dróg ekspresowych. Będą częściowo płatne
Trasy szybkiego ruchu, które powstały w ostatnich latach, od 2022 roku będą włączone w system poboru opłat dla ciężarówek.
Finanse i inwestycjeGospodarka -
Kierowcy dojadą szybciej do Lublina. Najdłuższa droga w Polsce będzie miała 40 km więcej
Przetarg na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 w woj. lubelskim od końca obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego do początku obwodnicy Kocka ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
-
Modernizacja Kanału Sueskiego. Wypadek Ever Given dowiódł, że to konieczne
60 mln dolarów będzie kosztowała modernizacja Kanału Sueskiego. Nie ma to związku z zablokowaniem go przez kontenerowiec Ever Given w marcu, ale tamto wydarzenie dowiodło, że modernizacja jest konieczna.
Firmy i rynki -
Na tym odcinku A1 często się korkuje. Powstaną dodatkowe bramki
Za kilka miesięcy zaczną działać dodatkowe bramki w punkcie poboru opłat w Nowej Wsi (woj. kujawsko-pomorskie). Latem regularnie tworzą się tam zatory.
Firmy i rynki -
Przekop Mierzei Wiślanej. Wojewodowie mówią o wabiku na turystów
Atrakcja turystyczna i okazja do tego, żeby zarobić na sprzedaży gruntu kilka razy więcej niż to było możliwe jeszcze w nieodległej przeszłości. Marszałkowie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego przekonują, że przekop już...
Firmy i rynkiGospodarka -
Powoli zbliża się koniec historii pod tytułem „budowa zakopianki”. Już ostatnia prosta
Kierowcy, którzy w wakacje tradycyjnie swoje musieli odstać w korku na Podhalu, z dużą nadzieją patrzą w stronę placu budowy tunelu ekspresowej zakopianki, jaki powstaje pod górą Luboń Mały. Ponad 2-kilometrowa przeprawa znacznie ułatwi...
Firmy i rynkiGospodarkaGaleria -
Horała: W sprawie CPK trwa „lato podpisywania umów”. 1000 km nowych linii kolejowych w przygotowaniach
Prace przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego trwają, mimo że nie widać tam koparek i nie wylewa się betonu – uspokaja Marcin Horała. Podpisano umowy na 1000 km nowych linii kolejowych.
Gospodarka -
Decyzja sądu nie wstrzyma budowy Nord Stream 2? „Die Welt”: Gazprom szykuje podstęp
Niemiecki dziennik „Die Welt” podaje, że budowniczym gazociągu Nord Stream 2 pozostało do ułożenia już tylko 11 kilometrów rur. Jak wynika z ustaleń gazety, Gazprom ma również szykować podstęp, dzięki któremu obejdzie orzeczenie sądu w...
Gospodarka -
Podwyżki dla branży lotniczej. Linie ostrzegają i piszą list do premiera
Droższe bilety i mniej lotów z regionalnych portów – tym straszą przewoźnicy, biura podróży i porty lotnicze. To reakcja na zapowiedziane podwyżki dla linii lotniczych.
Firmy i rynkiGospodarka -
Podróż ze stolicy do Wrocławia ma zająć dwie godziny. Pociągi pojadą 350 km/h
Do 350 km/h będą mogły rozpędzić się pociągi na nowej linii kolejowej Łódź-Sieradz-Wrocław. Ponad 200-kilometrowy odcinek będzie częścią tzw. „igreka”, który realizuje Centralny Port Komunikacyjny.
Finanse i inwestycjeGospodarka -
Rosja nie będzie miała pełnej kontroli nad Nord Stream 2. Jest decyzja sądu
Unia Europejska zachowa częściową kontrolę nad gazociągiem Nord Stream 2. Sąd w Duesseldorfie zdecydował, że obiekt i jego wykorzystanie musi podlegać unijnemu prawu. Oznacza to, że Rosja nie będzie miała nad nim pełnej kontroli.
Gospodarka