Ustawa wprowadzająca przepisy regulujące zasady wypłat unijnych środków na rozwój polskiego rolnictwa trafiła w środę pod obrady Sejmu. To ustawa techniczna, która implementuje unijną politykę i porządkuje system przyznawania funduszy rolnikom. W drugim czytaniu posłowie nie zgłosili do projektu poprawek. Sprzeciwili się jej tylko posłowie Konfederacji.
Komisja za przyjęciem ustawy
„Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, jeśli chodzi o finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Określa m.in. właściwość organów w zakresie uruchamiania środków publicznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich” – mówił wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, przedstawiając projekt podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa.
Komisja przyjęła projekt, składając do niego zaledwie jedną poprawkę, o charakterze doprecyzowującym.
Wspólna polityka rolna. Zasady przyznawania dotacji
Zgodnie z projektem ustawy płatnikiem unijnych dotacji będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Z kolei Krajowa Administracja Skarbowa będzie pełnić funkcję jednostki certyfikującą. Środki uruchamiać będzie resort finansów przy udziale ministra rolnictwa.
Pieniądze na wsparcie rolnictwa z unijnych funduszy przekazywane będą do ARiMR, na wniosek ministra rolnictwa, na podstawie zapotrzebowań składanych przez agencję. Natomiast pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane ARiMR w formie dotacji celowej przez resort rolnictwa.
Czytaj też:
Janusz Kowalski o „cwaniakach” importujących zboże techniczneCzytaj też:
Rusza nowy rządowy program dopłat. W puli jest miliard złotych