Nowy raport stworzyły firmy Bankier.pl i Otodom. Z ich danych wynika, że w Warszawie wzrost cen sięgnął 20 proc. a cena za metr kwadratowy wybranych mieszkań przekroczyłą 10 tys. zł. Jednak najbardziej podskoczyły ceny nie w stolicy, a w Krakowie.
Autorzy raportu zauważyli dwie przeciwstawne tendencje. O ile na rynku pierwotnym zdrożały mieszkania nowe, głównie kawalerki, to z kolei na rynku wtórnym zdrożały mieszkania duże, a kawalerki – ich ceny – ustabilizowały się.
Sierpień przyniósł sporą podwyżkę w Krakowie. W porównaniu do lipca deweloperzy oferowali mieszkania o 6,2 proc. droższe. Średnia cena ofertowa to 9739 zł/mkw. Z kolei w Warszawie wzrost nie był aż tak spektakularny, bo to jedynie 1,6 proc. Za to stolica „złamała” psychologiczną barierę 10 tys. zł. Za mieszkania oczekiwano 10 100 zł/mkw.
W Szczecinie ceny wzrosły o 1 proc, w Gdańsku o 1 proc. spadły.
Jakie nowe mieszkania zdrożały najbardziej?
Na rynku pierwotnym (mieszkania nowe) w górę poszły kawalerki, mieszkania do 38 mkw. W Krakowie ich cena wzrosła w sierpniu (względem lipca) o 7,8 proc. do 11 457 zł/mkw. To nawet więcej niż w Warszawie. W stolicy kawalerki podrożały o 2,7 proc. i kosztowały średnio 11 364 zł/mkw.
Kawalerki w Szczecinie zdrożały o 2 proc. a w Gdańsku staniały o 0,8 proc.
Autorzy raportu porównali też ceny względem sierpnia 2019 roku. Wzrosty są radykalne. W Warszawie i Lublinie ceny podniosły się odpowiednio o 21,3 proc. i 21,1 proc. W Katowicach o 10,6 proc. a w Łodzi o 11,2 proc.
Najbardziej wzrosły ceny kawalerek (mieszkań o powierzchni do 38 mkw). W Poznaniu aż o… 43,1 proc. w Szczecinie o 25,7 proc. w Krakowie i Warszawie o 20,9 proc., w Lublinie o 20,1 proc. a w Krakowie o 22,8 proc.
Używane cenowo spokojniesze
Rynek wtórny jest stabilniejszy. W sierpniu ceny oczekiwane przez sprzedających spadły o 1,2 proc. w Katowicach, wzrosły 0,9 proc. w Warszawie. W innych miastach wahania były podobno – od minus 1 do 1 proc.
Za to spadły ceny używanych kawalerek, dokładnie odwrotnie niż nowych. W Katowicach o 2,5 proc. w Szczecinie o 1,6 proc., a w Lublinie o 1,4 proc. Podwyżki zanotowano w Gdańsku, o 2,6 proc. i w Warszawie, o 1,1 proc.
Czytaj też:
Co to jest microliving, nowy trend mieszkaniowy w Polsce?