TRADYCJA ZOBOWIĄZUJE
Mówi się, że Kraków „historią stoi” i tu wszystko jest zabytkowe. Nawet jeśli to nieco przesadzone twierdzenie, taki wizerunek grodu Kraka obowiązuje w Polsce i za granicą, gdzie jest on uznawany za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Niezależnie od swego historycznego dziedzictwa, Kraków zmienia się i rozwija. Wyrosły tu nowe dzielnice, a stare fragmenty miejskiej infrastruktury ulegają przeobrażeniom, co w wielu przypadkach wymaga szczególnego wyczucia i szacunku dla istniejącej zabudowy.
Dziś przyjrzyjmy się wyjątkowemu miejscu u zbiegu ulic Bonerowskiej i Librowszczyzny. Tylko kilkaset metrów stąd do Starego Miasta, które jest dumą Polski i trafiło na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Bliskość Rynku Głównego, Plantów, Sukiennic, Kościoła Mariackiego czy Wawelu sprawia, że to lokalizacja pod każdym względem wyjątkowa.
Ulicę Librowszczyzna, w obecnym kształcie, wytyczono w 1895 roku i z tego okresu pochodzą najstarsze kamienice. Wśród budynków epoki modernizmu nie brak zaprojektowanych przez czołowych architektów II Rzeczypospolitej, w tym Adolfa Szyszko-Bohusza, profesora Politechniki Lwowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pobliżu znajduje się także imponujący Dom Pracowników Pocztowej Kasy Oszczędności, kwintesencja stylu modernistycznego, wzniesiony według jego projektu w latach 1923 – 1925.
To cenne świadectwa historii, jednak okolica nie ma w sobie nic z atmosfery skansenu – żyje się tu wygodnie w galicyjskim rytmie, który z wdziękiem nadąża za wymogami XXI wieku. Ale od niedawna w powietrzu czuć powiew zmian, które nadchodzą. Bo choć wiekowe kamienice Librowszczyzny ustawiają wysoko poprzeczkę każdemu, kto chciałby między nimi budować, to właśnie tu realizowany jest najbardziej prestiżowy projekt mieszkaniowy w Polsce – LIBRA RESIDENCE.
MŁODOPOLSKIE KLIMATY
Ulice Wielopole, Librowszczyzna i Bonerowska nadal mają klimat, przypominający nam o czasach Młodej Polski. Wtedy to przedstawiciele krakowskiej bohemy i elit intelektualnych Krakowa spotykali się w salonach niedalekiego Pałacu Pareńskich, dziś udanie zintegrowanego z kompleksem hotelowym Holliday Inn. Bywali tam Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel, Adam Asnyk, Tadeusz Boy-Żeleński, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski czy Teodor Axentowicz. Wyobraźnia podpowiada, że musieli też czasem zajrzeć na Librowszczyznę, gdzie stanie LIBRA RESIDENCE…
Tak czy inaczej, to jeden z tych historycznych zakątków Krakowa, gdzie „nowe” musi okazać najwyższy szacunek „staremu”. Dlatego w elitarnym towarzystwie klasycznych kamienic powstaje LIBRA RESIDENCE – wyjątkowe przedsięwzięcie mieszkaniowe. I takim też będzie, zapewnia Jacek Piotr Kacprzyk odpowiedzialny za proces sprzedaży inwestycji.
„LIBRA RESIDENCE to inwestycja wyjątkowa w strukturze historycznej zabudowy okolic krakowskiego Starego Miasta. Jej unikalność polega na połączeniu atrybutów nowoczesnej, luksusowej rezydencji, z szacunkiem do architektonicznej tradycji miejsca, dzięki czemu naturalnie wpisze się ona w „młodopolski” krajobraz Librowszczyzny."
To dobra wiadomość nie tylko dla przyszłych mieszkańców LIBRY, ale także dla jej sąsiadów, którym nie jest obojętne, jak zmieni się ich ulica. Dowodem na to, lokalne forum tutejszej społeczności, gdzie znajdujemy i taki post:
– „Macie może jakieś informacje o tym, jak ma wyglądać ten budynek (……), będzie współczesny, czy jednak będą jakieś nawiązania do sąsiedniej historycznej zabudowy?”
Spróbujmy więc odpowiedzieć na to pytanie, podając garść szczegółów na temat stylu i standardu LIBRA RESIDENCE.
AMBICJE PROJEKTU LIBRA RESIDENCE
Elitarne towarzystwo zobowiązuje – LIBRA RESIDENCE ma być pełnoprawnym sąsiadem klasycznych kamienic, którego uroda i styl architektury nie będą dysonansem dla otoczenia. Deweloper jest świadomy ciążącej na nim odpowiedzialności i tego, że wielu miłośników krakowskiej architektury obserwuje jego poczynania. Mając to na uwadze, budynek LIBRA RESIDENCE zaprojektowano tak, aby z jednej strony pasował do Librowszczyzny, a z drugiej zapewniał mieszkańcom prestiż i luksus właściwy miejscu.
Cała elewacja budynku, w tym fasada, wykonane zostaną z wysokiej jakości piaskowca, a stylowe, drewniane okiennice i drzwi dopełnią całości. Wnętrza też nie rozczarują nikogo. Przestronne, funkcjonalne i klimatyzowane apartamenty o powierzchniach od 35 m² do 137 m², łatwo będzie dopasować do indywidualnych potrzeb. Wygodę zapewni system Smart Home, który umożliwi zdalne sterowanie oraz zarządzanie: ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem oraz energią elektryczną. Nabywcy zainteresowani większymi metrażami będą mogli połączyć ze sobą sąsiadujące lokale i w ten sposób uzyskać powierzchnię mieszkalną, odpowiadającą ich potrzebom. Deweloper zapewnia, że dla projektujących wnętrza LIBRA RESIDENCE, priorytetowe było:
- nadanie im współczesnego, ale ponadczasowego, eleganckiego stylu,
- nawiązanie do tradycji awangardy i modernizmu, tak ważnych dla kultury Krakowa,
- dbałość o detale i wykorzystanie materiałów najwyższej jakości.
Przestrzenie wspólne budynku, utrzymane w duchu modernizmu, wykończone zostaną materiałami najwyższej jakości i wzbogacone artystycznymi zdobieniami. Projektanci pokłonili się też historii – zachowane zostaną odrestaurowane poręcze schodów i inne elementy ornamentyki XIX. wiecznej kamienicy, która ustąpiła miejsca LIBRA RESIDENCE.
Na dziedzińcu powstanie patio z ogrodem, zaś rowerzyści będą mogli korzystać z rowerowni. Do dyspozycji mieszkańców przewidziano też luksusowe spa z sauną i strefą relaksu. Kolejnym wyznacznikiem prestiżu LIBRA RESIDENCE będzie dostępność Concierge’a, co wyjątkowo pasuje do tradycji tego niezwykłego miejsca. Dla samochodów przeznaczono obszerny podziemny garaż wraz z ładowarkami do aut elektrycznych. Cały kompleks LIBRA RESIDENCE wyposażony zostanie w system monitoringu wizyjnego oraz wideodomofon, a to dodatkowo podniesie bezpieczeństwo mieszkańców. Przyznać trzeba, że to perspektywa komfortu i wygody zarezerwowanej wyłącznie dla projektów premium, których w tej części Krakowa do tej pory nie było.
A TYMCZASEM…
Tymczasem życie na styku Librowszczyzny i Bonerowskiej toczy się normalnie. Sąsiedzi dyskretnie obserwują prace na budowie LIBRA RESIDENCE – wygląda na to, że postępują w swoim tempie, jak wszystko w Krakowie. Czasem jeszcze patrzą podejrzliwie, jednak powoli bierze górę życzliwe zainteresowanie i nadzieja, że powstanie tu coś, co nie tylko nie zepsuje pejzażu, ale wręcz wzbogaci urodę miejsca. Jest na to duża szansa, trzeba tylko trochę czasu…wszak nie od razu Kraków zbudowano. Zakończenie budowy budynku LIBRA RESIDENCE przewidywane jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a ponieważ jesteśmy w mieście magicznym, wierzymy, że się uda. Z pewnością warto będzie wtedy sprawdzić, jak prezentuje się on w otoczeniu nobliwych kamienic i na ile zmienia klimat tego historycznego zakątka.
MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z KLIENTEM LIBRA RESIDENCE