Podczas dzisiejszej konferencji Apple Wonderlust amerykański koncern zaprezentował nową ofertę sprzętową z telefonami iPhone 15 na czele. Czy przecieki dotyczące najnowszych smartfonów firmy się sprawdziły?
Premiera iPhone 15 i iPhone 15 Plus
Prezentacja na żywo rozpoczęła się od iPhone'a 15, teraz wyposażonego w Dynamiczną Wyspę. Specjalna funkcja dynamicznych powiadomień powiązana ze specyficznym wycięciem w kształcie pastylki była zeszłorocznym hitem w wersjach Pro, a teraz trafiła też do tańszych smartfonów Apple.
iPhone 15 został wyposażony w 6,1-calowy ekran OLED z odświeżaniem do 60 Hz. iPhone 15 Plus prezentuje zaś standardowo większy wyświetlacz OLED o przekątnej 6,7 cala. Odświeżanie także wynosi tu maksymalnie 60 Hz. Maksymalna jasność ekranów to 2000 nitów, czyli dwukrotnie więcej w porównaniu z iPhonem 14.
Zespół aparatów składa się z dwóch soczewek. Jednostka główna o rozdzielczości 48 MP ma funkcję teleobiektywu z bezstratnym przybliżeniem 2x (Apple nazywa zoom „optycznym”, ale smartfon nie ma dedykowanego teleobiektywu). Aparat wyposażony jest w optyczną stabilizację obrazu (OIS). Druga soczewka to obiektyw ultraszerokokątny 12 MP. Apple zachwala także ulepszone oprogramowanie aparatu przedniego, dzięki któremu zrobimy dobre selfie nawet w nieidealnym świetle.
Sercem obu telefonów jest czip A16 Bionic w technologii 4nm. To nadal dobry procesor, znany z iPhone'ów 14 Pro z 2022 r. Zmniejszy on zużycie energii smartfona o ok. 20 procent. Jednostka współpracuje z 6 GB RAM-u, a kupujący mogą zdecydować się na wersję z 128 GB, 256 GB lub 512 GB pamięci. Telefon oferuje też funkcję eSIM.
Zgodnie z przeciekami we wszystkich modelach pojawiło się gniazdo USB-C. Apple zapowiedziało, że umożliwi przewodowe ładowanie akcesoriów z baterii telefonu. Firma zamierza też wydać słuchawki przewodowe z końcówką USB-C.
Cena iPhone'a 15 zaczyna się od 799 dolarów. Za iPhone'a 15 Plus zapłacimy 899 dolarów i więcej, w zależności od pojemności pamięci. Ceny nie zmieniły się więc od 2022 roku. Dostępne kolory to: różowy, żółty, zielony, niebieski i czarny. Zamówienia przedpremierowe ruszają 15 września, a wysyłka rozpocznie się tydzień później – 22 września.
Co potrafią iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max?
Kolejnymi zaprezentowanymi urządzeniami były iPhone 15 Pro i Pro Max. Na początku Apple skupiło się na lżejszej tytanowej ramce „o kosmicznej jakości” oraz mniejszej obwódce wokół ekranu. iPhone 15 Pro mierzy 6,1 cala, a ekran OLED z funkcją ProMotion odświeża się z częstotliwością do 120 Hz. iPhone 15 Pro Max to jego 6,7-calowy odpowiednik, także z odświeżaniem 120 Hz i ProMotion. Oba oferują Always On Display.
Z telefonów linii Pro zniknął fizyczny przełącznik wyciszenia, który został zastąpiony bardziej ogólnym przyciskiem Action. Jego funkcję użytkownik może dostosować wedle potrzeb. Może być on skrótem do wyciszenia, nagrywania notatki głosowej, aparatu, latarki i innych opcji systemu.
Za osiągi telefonów iPhone 15 Pro i Pro Max odpowiada procesor A17 Pro, pierwszy na rynku czip w technologii 3nm. Producent po raz pierwszy wprowadza też na smartfonach technologię ray-tracing, znaną z podzespołów PC firmy Nvidia. Apple zachwala, że iPhone 15 Pro umożliwi granie na telefonie nawet w tytuły konsolowe, takie jak Resident Evil 4 Remake, Death Stranding czy nadchodzące Assassin's Creed Mirage. Na pokładzie telefonu znajdzie się 8 GB pamięci RAM. Na dane przeznaczono zaś 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB (Pro Max nie posiada wersji 128 GB).
Zespół fotograficzny iPhone 15 Pro składa się z trzech soczewek. Główny aparat operuje matrycą 48 MP (z większym sensorem w porównaniu do bazowego iPhone'a 15) i stabilizacją optyczną IOS drugiej generacji. Dalej mamy soczewkę ultraszerokokątną 12 MP oraz teleobiektyw 12 MP z optycznym zbliżeniem 3x. Topowy iPhone Pro Max zyskał jednak zupełnie nowy teleobiektyw peryskopowy – ten oferuje większe przybliżenie optyczne do 5x.
Cena iPhone'a 15 Pro zaczyna się od 999 dolarów, a iPhone 15 Pro Max będzie kosztował 1199 dolarów za wersję z 256 GB pamięci. Oferowane kolory to: czarny tytan, biały tytan, niebieski tytan i naturalny tytan. Zamówienia przedpremierowe urządzeń mają rozpocząć się w piątek, 15 września. Wysyłka zacznie się od 22 września.
Czytaj też:
Nie śpijcie z ładującym się telefonem. Apple ostrzega użytkownikówCzytaj też:
Producent iPhone’ów chce zostać prezydentem. Nieoczekiwany kandydat może zamieszać w wyborach