Niedziele handlowe to dni długo wyczekiwany, zwłaszcza że z roku na rok jest ich coraz mniej. W 2018 roku, kiedy w życie wchodziła ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta, zakupy mogliśmy robić w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W 2021 roku w kalendarzu znalazło się tylko 7 niedziel handlowych. Tak samo będzie również w 2021 roku.
Tak wygląda lista niedziel handlowych na 2022 rok:
- 30 stycznia
- 10 kwietnia
- 24 kwietnia
- 26 czerwca
- 28 sierpnia
- 11 grudnia
- 18 grudnia
Niedziele handlowe styczeń 2022. Sklepy otwarte 16 stycznia
Mimo iż najbliższa niedziela handlowa będzie miała miejsce dopiero 16 stycznia, to dziś również bez trudów uda nam się zrobić zakupy. I to nawet niemałe, ponieważ mimo niedzieli niehandlowej otwarta będzie znaczna część marketów.
Wiele sklepów w ostatnich miesiącach otwiera się mimo zakazu handlu ze względu na nawiązanie współpracy z dostawcami usług pocztowych. Udostępniając klientom możliwość nadawania i odbierania przesyłek wybrane sklepy sieci Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour, Auchan i wielu innych stały się placówkami pocztowymi, a te nie są objęte zakazami handlu.
Oprócz supermarketów w każdą niedzielę otwarte mogą być również:
- lokale gastronomiczne
- miejsca rozrywki
- placówki pocztowe
- markety na dworcach PKP
-
kwiaciarnie
- apteki
- stacje paliw
- sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel
- sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Carrefour Express, Żabka
Niedziela handlowa wraca do łask. Biedronka i Lidl zamknięte w niedziele niehandlowe
Proceder omijania obowiązujących przepisów nie potrwa już długo. Dokładnie 1 lutego w życie wejdzie nowelizacja ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Główna zmiana obejmie zasady przyznawania statusu placówki pocztowej.
Dotychczas, aby go uzyskać, wystarczyło, że sklep udostępniał możliwość nadawania i odbierania paczek. Od lutego, żeby sklep mógł być uznany za placówkę pocztową, jego właściciel będzie musiał udowodnić, że minimum 40 proc. jego przychodów stanowią usługi pocztowe. Dla sklepów wysokopowierzchniowych będzie to nieosiągalna granica, dlatego markety typu Lidl, Biedronka, Kaufland itp. najprawdopodobniej zamknął swoje sklepy w niedziele niehandlowe.
Czytaj też:
Niedziele handlowe 2022. To koniec systemu, jaki znamy. Czekają nas drastyczne zmiany