W tym tygodniu benzyna bezołowiowa 95 kosztowała 6,47 zł/l (o 3 gr/l mniej niż tydzień temu), bezołowiowa 98 – 7,07 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy 6,06 zł/l (-11 gr/l), autogaz – 2,98 zł/l (-2 gr/l) – wyliczyło biuro maklerskie Reflex.
Osłabienie złotego wobec dolara wpływa na ceny
„Wciąż utrzymuje się dość duże zróżnicowanie cen poszczególnych rodzajów paliw, sięgające nawet 50 groszy na litrze, ale minimalne ceny paliw utrzymały się na poziomach notowanych już w poprzednim tygodniu tj. dla ON – 5,87 zł/l, a benzyny Pb 95 i autogazu odpowiednio 6,20 i 2,70 zł/l” – napisali w cotygodniowym podsumowaniu.
Dodali, że ostatnie dni cechowało osłabienie złotego wobec dolara, co bezpośrednio wpływa na wzrost cen paliw w hurcie, więc o jeszcze tańsze tankowanie w przyszłym tygodniu będzie trudniej". „Nie wykluczamy, że po wielu tygodniach spadków pojawią się na stacjach pierwsze podwyżki cen diesla” – napisali w komentarzu.
Kierowcy nie powinni jednak narzekać: za paliwa w maju ubiegłego roku płaciliśmy ponad 7 zł.
Jak tankować, to na południu kraju
Podane powyżej ceny są uśrednione, bo cenniki w poszczególnych regionach różnią się od siebie. Na paliwowej mapie Polski w tym tygodniu pozytywnie wyróżniało się południe kraju. Na Opolszczyźnie najtańsza jest benzyna bezołowiowa 95 a jej cena w tym regionie to 6,40 zł/litr. Kierowcy na Śląsku najmniej płacą za olej napędowy, gdzie litr diesla kosztuje 6,05 zł. Taką samą średnią cenę tego paliwa zarejestrowano w Wielkopolsce.
Tankowania 95-oktanowej benzyny lepiej unikać w województwie kujawsko-pomorskim, bo tam to paliwo jest w tym tygodniu najdroższe z ceną na poziomie 6,58 zł/litr. Za olej napędowy najwięcej płaci się aktualnie na Mazowszu i Dolnym Śląsku. W obu tych regionach średnia cena diesla to 6,15 zł/litr.
Czytaj też:
Wiceminister odchodzi z resortu klimatu. Ma nowe stanowiskoCzytaj też:
Oto 20 największych polskich firm. Padł rekord